reklamı kapat

POPÜLER

iOS 17.2 LOG Tasarım

iOS 17.2 güncellemesinin getirecekleri netlik kazandı

iOS 17.2 güncellemesinin getirecekleri netlik kazandı. Çünkü firma bugün 17.2 için RC yani “Release Candidate” sürümünü gönderdi.

Uzun süredir beta testleri devam eden iOS 17.2 (iPad için iPadOS 17.2) güncellemesi çok yakında iOS 17’yi alan her cihaza gönderilecek ve RC sürüm üzerinden öğrendiğimiz kadarıyla çok sayıda soruna çözüm getirecek. Sürüm ile iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in telefoto kameradaki performansını artıracak Apple, 15 Pro ve 15 Pro Max için tam Spatial video desteğini de sunacak. Tüm iPhone 13 ve iPhone 14 modelleri için Qi2 şarj cihazı desteği getirecek 17.2, bazı araçlarda görülen kablosuz şarj sorunlarına da son noktayı koyacak ve eğer kullanıcı tarafından kabul edilirse Siri’nin sağlık verilerine erişebilmesinin önünü açacak. Yeni sürümle birlikte iPhone kullanıcıları varsayılan bildirim sesini de değiştirilebilecek. Sürüm ile iPhone’ların “Ses ve Dokunuş” ayar menüsünün altına, hali hazırda özelleştirme seçeneğine sahip olan metinler, e-posta uyarıları ve takvim uyarıları dışındaki tüm bildirimlerde kullanılacak sesi seçmenize olanak tanıyacak yeni bir, “Varsayılan Uyarılar” bölümü eklenecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni güncelleme Apple’ın resmi olarak doğruladığı kadarıyla kullanıcıların iOS 17’ye geçtiklerinden bu yana yaşadıkları, iOS 17.1 güncellemesiyle de çözülmeyen WiFi bağlantı sorunlarından kurtaracak. Kullanıcılar yeni sürüme geçtiklerinden beri düşük WiFi hızları ve sık sık yaşanan düşmeler konusunda çok şikayette bulunuyordu.

iOS 17.2 ile iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’te yer alan eylem butonuna bir imkan daha eklenecek. Bu yeni imkan sayesinde artık iOS’u yerleşik çeviri uygulamasına buton üzerinden hızlıca erişim sağlanabiliyor, Türkçe destekli uygulamada sesli çeviri yapılabiliyor.

iOS 17.2’yle beraber ilk duyurusu uzun zaman önce yapılan iMessage Kişi Anahtarı Doğrulama” sistemi de geliyor. Apple bunu detaylı olarak şöyle açıklıyor: “Apple, mesajların yalnızca gönderen ve alıcılar tarafından okunabilmesini sağlamak için iMessage’ı kullanıma sunarak tüketici iletişim servislerinde uçtan uca şifreleme teknolojisinin kullanılmasına öncülük etti.

FaceTime da kullanıma sunulduğundan bu yana görüşmeleri gizli ve güvenli tutmak için şifreleme teknolojisinden yararlanıyor. Şimdi iMessage Kişi Anahtarı Doğrulama özelliğiyle gazeteciler, insan hakları aktivistleri ve devlet görevlileri gibi olağan dışı dijital tehditlerle karşılaşan kullanıcılar yalnızca amaçladıkları kişiyle mesajlaştıklarını daha da güvenilir bir şekilde doğrulamayı tercih edebiliyor.

Kullanıcıların büyük çoğunluğu hiçbir zaman çok gelişmiş siber saldırıların hedefi haline gelmeyecek olsa da bu özellik bu saldırılara hedef olabilecek kişiler için önemli bir ek güvenlik katmanı sağlıyor.

iMessage Kişi Anahtarı Doğrulama özelliğini etkinleştiren kullanıcılar arasındaki görüşmelerde, devlet destekli saldırganlar gibi son derece ileri düzey düşmanların bulut sunucularını ihlali etmeyi ve bu şifrelenmiş iletişimleri dinlemek için kendi aygıtını yerleştirmeyi başarması durumunda otomatik uyarılar gönderiliyor.

Daha da fazla güvenlik için iMessage Kişi Anahtarı Doğrulama kullanıcıları sunulan Kişi Doğrulama Kodunu yüz yüze, FaceTime üzerinden veya diğer bir güvenli görüşme aracılığıyla karşılaştırabiliyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 17.2 güncellemesi aynı zamanda “Günlük” uygulamasını da barındırıyor. Bu uygulamanın detayları ise tam olarak şöyle: “Günlük, daha iyi hissetmelerini sağlamak için iPhone kullanıcılarının günlük tutarak derinlemesine düşünmelerine ve minnet duymalarına yardımcı olan yeni bir uygulama.

Aygıt içi yapay öğrenme teknolojileriyle oluşturulan kişiselleştirilmiş öneriler, kullanıcıların günlük girişlerine ilham kaynağı olabiliyor.

Fotoğraflar, kişiler, yerler ve antrenmanlar gibi son etkinliklerden akıllı bir şekilde derlenen öneriler, günlük girişine başlamayı kolaylaştırıyor ve planlanan bildirimler kullanıcının günlük tutma alışkanlığı edinmesine yardımcı oluyor.

Günlük uygulaması, uygulamayı kilitleme imkanı, işlemlerin aygıt içinde yapılması ve uçtan uca şifreleme gibi özelliklerle kullanıcının gizliliğinin korunacağı ve Apple dahil hiç kimsenin kullanıcıya ait girişlere erişemeyeceği şekilde tasarlandı. Yeni Günlük Önerileri API’ı ile geliştiriciler günlük önerilerini kendi uygulamalarına da ekleyebilecekler.”

Yeni güncelleme ile Apple Music’e “Favoriler” çalma listesi de ekleniyor. Bu listede favoriye alınan şarkılar bir araya getiriliyor. Bu arada yeni sürümde ortak çalma listeleri de oluşturulabilecek, kullanıcılar yüksek ihtimalle bunu oldukça aktif kullanacak.

iOS 17.2 özellikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER