reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series X

Microsoft’un yapmak zorunda kaldığı Xbox Series X açıklaması

Microsoft’un yeni nesil oyun konsollarından Xbox Series X, iki gündür tahmin dahi edemeyeceğimiz bir konuda gündeme geliyor.

Yurt dışında 499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık Xbox Series S için Türkiye fiyatları sırasıyla 8.299 TL ve 5.399 TL seviyesinde yer alıyor. İşte bu iki konsol da biliyorsunuz şu an satın alan kişilere ulaşmaya başladı. İşte bu kişilerden birisi konsola elektronik sigara dumanı üfleyerek bir video çekti ve bununla viral oldu. Direkt olarak yukarıda izleyebileceğiniz video elbette birçok kişi tarafından yanlış anlaşıldı. Çünkü kişiler konsol yaşadığı sorun nedeniyle “yanıyor” zannetti. Ancak elbette böyle bir durum yoktu. Bu yüzden de yazılım devi Microsoft resmi Xbox hesabından 2020 yılının sonuna geldiğimiz dönemde şu açıklamayı yapmak zorunda kaldı: “Lütfen Xbox Series X’e elektronik sigara dumanı üflemeyin” Microsoft Xbox Series X durumu için “bunu söylediğimize inanamıyoruz” diyerek süreci özetledi.

Xbox Series X için teknik detaylar şöyle

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Küçük kardeş Xbox Series S için teknik detaylar şöyle

Xbox Series S abisi ile aynı güçte bir işlemciyle geliyor ve 4K oyunculuğa odaklanmadığından 120 FPS’e kadar destekli 4 teraflop gücünde bir GPU taşıyor. 10 GB GDDR6 RAM ile gelen ancak oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı veren konsol, direkt olarak 1440p oyunculuğu hedefliyor ve 512 GB SSD kullanılıyor. Konsolda Ray Tracing desteğinin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Series S, Xbox One X’ten CPU tarafında 4 kat, GPU tarafında ise 3 kat daha güçlü bir seçenek oluşturuyor.