reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series X ve Xbox Series S sonrasında bir de gündemde Xbox Series V

Xbox Series X ve Xbox Series S’e geriye dönük tam oyun desteği

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S, geriye dönük oyun desteği konusunda oyuncuları üzmeyecek.

Yurt dışında 499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık Xbox Series S için Türkiye fiyatları sırasıyla 8.299 TL ve 5.399 TL seviyesinde yer alıyor. İşte bu iki konsol da geriye dönük uyum konusunda tam destekle geliyor. Microsoft’tan gelen açıklamaya göre tüm Xbox 360 ve Xbox One oyununa destek verilecek. Burada sadece Kinect için tasarlanan oyunların desteklenmeyeceği, gelen kalan tüm oyunların ise yeni nesil konsollarda çalışacağı aktarılıyor. Bu da gerçekten çok güzel görünüyor. Bu oyunların çoğu yeni nesilde 60 / 120 fps çalışıyor. Biliyorsunuz birçok firma hali hazırda satışta olan ya da çıkacak Xbox One oyunlarına da yeni nesile özel performans / kaliteli yamaları çıkaracağını duyuruyor. PlayStation tarafında da çok az sayıdaki oyun haricinde tüm PS4 oyunları PS5 üzerinde çalışıyor. Sony de bu konuda çok iyi bir iş çıkarmış durumda.

Xbox Series S için teknik detaylar şöyle

Xbox Series S abisi ile aynı güçte bir işlemciyle geliyor ve 4K oyunculuğa odaklanmadığından 120 FPS’e kadar destekli 4 teraflop gücünde bir GPU taşıyor. 10 GB GDDR6 RAM ile gelen ancak oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı veren konsol, direkt olarak 1440p oyunculuğu hedefliyor ve 512 GB SSD kullanılıyor. Konsolda Ray Tracing desteğinin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Series S, Xbox One X’ten CPU tarafında 4 kat, GPU tarafında ise 3 kat daha güçlü bir seçenek oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X için teknik detaylar şöyle

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

İlgili Video