reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series X ve Xbox Series S sonrasında bir de gündemde Xbox Series V

Xbox Series X için ortaya atılan “aşırı ısınıyor” iddiası [Güncellendi]

Yeni nesil oyun konsolları Xbox Series X, oyuncuları endişelendiren bir haberle gündemde yer alıyor. Bunun arkasında “ısınma” yer alıyor.

Yurt dışında 499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık Xbox Series S için Türkiye fiyatları biliyorsunuz sırasıyla 9.299 TL ve 5.399 TL olarak açıklandı. Resmi fiyatları da aradan çıkınca beklentinin çok arttığı konsollardan üstte yer alan Series X, deneme şansı elde eden bir kişinin “yorumlarına” göre çok yüksek ısı üretiyor. Konsolun yük altında dahi çok sessiz olduğu ancak etrafına çok büyük ısı yaydığı aktarılıyor. Ancak bunun henüz çok sağlam bir kaynaktan gelmediğini belirtmek gerekiyor. Yine de bu kaynağın açıklaması, olası yüksek ısının özellikle kışın sıcak odalarda konsolda bir sorun oluşturup oluşturmayacağı soru işaretlerini doğurmuş durumda.

Microsoft’un ve oyun geliştiricilerin elbette konsol üzerinde aylardır yaptığı çok sağlam stres testleri bulunuyor ancak biliyorsunuz bazen gerçekler firmaların kontrollü testlerinden çok daha farklı sonuçlar verebiliyor. Fakat yine de Xbox Series X için net karara varmadan önce sağlam kaynaklardan detayları testleri görmek gerekiyor. Rakip PS5’in ise deneyenler tarafında çok serin çalıştığı aktarılıyor. Ancak onun için de detaylı testleri beklemek gerekiyor. Bu bilgiler halen konsolları erken deneme şansı elde eden kullanıcılardan geliyor.

Güncelleme: Bu ortaya çıkan durumun tahmin edildiği gibi gerçeği yansıtmadığı, konsolda ısınma sorunu olmadığı aktarıldı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X için teknik detaylar şöyle

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

Bu da küçük kardeş Xbox Series S