reklamı kapat

POPÜLER

AMD

Dizüstüler için AMD, 7 nm Ryzen 5000 işlemcilerini duyurdu

AMD, yeni nesil masaüstü işlemcileri sonrasında bu sefer dizüstüler için Ryzen 5000 işlemcilerini duyurdu.

İşlemci pazarında Intel’in önüne geçmeye başlayan AMD, bunu mobilde de devam ettirmek istiyor. Firmanın burada karşımıza çıkan yeni 7 nm Ryzen 5000 mobil işlemcileri, masaüstü gibi yüksek performans getiren Zen 3 mimari üzerine kuruluyor. Firmanın mobildeki yeni işlemcileri temel olarak ikiye bölünüyor. H-Serisi işlemciler oyuncular ve içerik üreten kişilere yönelik dizüstülere gücünü veriyor. U-Serisi işlemciler ise ultra taşınabilir portatif dizüstü modellerine odaklanıyor. U-Serisinde garip olarak Zen 2 mimarisi üzerine kurulan seçenekler de sunuluyor. Yeni işlemcilerin en güçlüsü AMD Ryzen 9 5980HX oluyor. Bu 45W TDP değerine sahip işlemci 8 çekirdekli ve 4.8 GHz saat hızına çıkış yapabiliyor. Ryzen 9 5980HX çok ama çok pahalı gelişmiş oyuncu dizüstü modellerinde bizleri karşılayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AMD, işlemci pazarında çıtayı oldukça yükseltti

Bunun arkasında elbette Intel’in 10 nm seviyesinde kalması, AMD’nin ise 7 nm seviyesine inmesi yer alıyor. Daha düşük “nm” değeri, daha performanslı, daha verimli ve daha az ısınan işlemciler anlamına geliyor. Bu son faydalar soğutma konusunda limitleri olan dizüstüler için büyük önem arz ediyor. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre 2021’de 150’den fazla Ryzen 5000 işlemcili dizüstü gelecek. Bu modeler için çıkış şubat ayında olacak. 

Bu arada firma 2021’in ilk yarısında RDNA2 grafik kartlarına sahip ilk dizüstü modellerin de geleceğini aktarıyor. AMD’nin yeni işlemcileri şu an Nvidia’nın mobile özel yeni RTX kartlarıyla birlikte sunuluyor. Nvidia’nın yeni dizüstü kartları RTX ve DLSS ile ciddi anlamda harikalar yaratıyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un yardımcı yeni robotları karşınızda