reklamı kapat

POPÜLER

AMD Ryzen 7000

AMD Ryzen 7000 işlemciler yeni anakart ihtiyacı ile iddialı geliyor

İşlemci pazarının dev ismi AMD, Computex 2022 kapsamında AMD Ryzen 7000 serisi yeni işlemcileri için önemli duyurular gerçekleştirdi.

Computex 2022 sunumunda verilen bilgilere göre yeni nesil masaüstü sınıfı AMD Ryzen 7000 serisi işlemciler önümüzdeki sonbahar döneminde raflara çıkmaya başlayacak. Zen 4 temelli yeni işlemciler ile ilk olarak artık AM4 soket yapısı geride kalıyor. Firmanın ileriye bakması gerekiyor ve bunun için AM5 soket yapısı hayatımıza giriyor. Piyasaya yeni nesil işlemciler ile beraber AM5 uyumlu anakartlar sunulacak ve bu anakartlarda DDR5 ile PCIe 5.0 (NVMe standart, grafik desteği ise her anakartta olmayacak) desteği de olacak. PC tarafına 5 nm üretim sürecinden çıkan ilk işlemcileri getirecek olan firma, yeni modelleriyle 5 GHz çekirdek saat hızını geride bırakacak. Hatta firmanın etkinlik kapsamında 5.5GHz’lik bir gösterim yaptığı aktarılıyor.

RDNA 2 grafik birimleri yerleşik olarak gelecek yeni işlemciler, AM5 anakartlar üzerinden 170W‘a kadar güç çekebilecek ve Zen 4 CPU mimarisi temelinde Zen 3’e oranla tek çekirdek performansını yüzde 15 artıracaklar. Bu konuda genelde Intel’in bir seviye gerisinde kalan AMD’nin, bunu Zen 4 ile ortadan kaldıracak olması oldukça güzel karşılanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada AMD bugün bir başka duyuru daha yaptı ve “Mendocino” ile ses getirdi. Yılın son çeyreğinde çıkacak Mendocino serisi Ryzen dizüstü işlemcileri, firmaya göre TSMC’nin 6 nm üretim sürecinden çıkacak, 400-600 dolar bandına odaklanacak ve 10 saatlik pil ömrü getirecek. Yerleşik RDNA 2 GPU ile donatılacak bu dört çekirdekli işlemciler, bütçe dostu tarafta ses getirecek gibi görünüyor.

AMD Ryzen 7000 serisi işlemciler yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin