reklamı kapat

POPÜLER

Mediatek Dimensity 1050

5G özelinde bir ilke imza atan MediaTek Dimensity 1050 tanıtıldı

İşlemci pazarında Qualcomm’a rakip olma konusunda büyük adımlar atan MediaTek, bu sefer MediaTek Dimensity 1050 ile karşımızda.

MediaTek, Dimensity serisi dikkat çeken mobil işlemcileri ile şu an milyonlarca Android akıllı telefon modeline güç veriyor. Qualcomm’dan ciddi bir pazar payı çalan ve alandaki yenilikçi yapısı ile dizüstü gibi farklı alanlara da giriş yapma konusunda adımlar atan şirket, ürün gamını MediaTek Dimensity 1050 ile daha büyük hale getirdi. Dimensity 1050, şirketin mmWave 5G ve sub-6GHz’i bir araya getiren ilk mobil işlemcisi konumunda yer alıyor. Yani bu işlemci mmWave 5G ile en yüksek 5G performansını sunabiliyor, aynı zamanda daha geniş kapsama alanı sunan ancak daha yavaş olan sub-6GHz’i de geri plana atmıyor. Bu açıdan oldukça önemli ve küresel olarak kapsayıcı bir seçenek olan Dimensity 1050, TSMC’nin 6 nm üretim sürecinden çıkıyor.

2 adet Arm Cortex-A78 ve 6 adet Arm Cortex-A55 çekirdekleri bir araya getiren sekiz çekirdekli yeni mobil işlemci, Mali-G710 GPU üzerine kuruluyor ve FHD+ çözünürlükte 144 Hz yenileme hızındaki ekranlara destek veriyor. 2022’nin üçüncü çeyreğinde satışa sunulacak Android telefonlarda kendisine yer bulacak işlemci, orta üst seviyede ses getirecek izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki Türkiye’de 5G ne zaman açılacak? Bu konuda en son Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan konuşmuştu. Sayan, 2022 yılında 5G frekans ihalesini tamamlamayı, 2023 yılında da ilk sinyali vatandaşların hizmetine sunmayı hedeflediklerini bildirmişti. Ömer Fatih Sayan, aynı zamanda 5G’ye yönelik çalışmalarda, şebekelerin yerlileştirilmesinin en önemli öncelikleri arasında bulunduğunu vurgulamıştı.

MediaTek Dimensity 1050 yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın