reklamı kapat

POPÜLER

MediaTek Dimensity 720 5G

MediaTek Dimensity 720 5G tanıtıldı; bütçe dostu telefonlara 5G desteği geliyor

Genellikle üst segmentte karşımıza çıkan 5G teknolojisi daha düşük fiyatlı akıllı telefonlara da geliyor. Qualcomm üst seviye işlemcisinin dışında Snapdragon 690 işlemcisinde de 5G desteğinin sunacağını açıklamasının ardından MediaTek, MediaTek Dimensity 720 5G işlemcisinin duyurusunu gerçekleştirdi.

MediaTek, 5G  destekli işlemcisini duyurusunu gerçekleştirdi. Orta segment akıllı telefonlara yönelik geliştirilen Dimensity 720 5G, sekiz çekirdekli bir işlemci olarak karşımıza çıkıyor. Snapdragon 690’da çift çekirdekli Cortex A77 çekirdek yer alırken, Dimensity 720’de çift çekirdekli Cortex A76 çekirdek bulunuyor. Her iki işlemcide de altı adet Cortex A55 çekirdek bulunuyor. Dimensity 720 işlemci 90 Hz ekranları da destekliyor. Kamera tarafına bakıldığında ise işlemcinin 64 megapiksel, 20 megapiksel ve 16 megapiksel kameralara destek verdiğini görüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MediaTek Dimensity 720 5G işlemcisini ne zaman akıllı telefonlarda göreceğiz?

Dimensity 1000 ve 800 5G işlemcilerinin aksine, MediaTek bu işlemcinin nasıl bir oyun performansı sunacağı henüz belli değil. Dimensity 720’nin odağının sadece 6GHz (mmWave olmayan) türüyle sınırlı gibi görünen 5G desteği olduğu belirtiliyor. 5G desteğiyle birlikte bu teknolojiye destek veren telefonlar 4G teknolojisinden çok daha hızlı bir internet deneyimi vadedecek. Türkiye’de de yakında kullanıma sunulması beklenen bu teknoloji farklı alanlarda da kullanıcılara kolaylık sağlayacağa benziyor. Önümüzdeki dönemde orta segmenti hedef alan telefonlarda bu işlemciyi göreceğiz.