reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon 690

Snapdragon 690 tanıtıldı; bütçe dostu cihazlara 5G

Qualcomm yeni mobil işlemcisi Snapdragon 690 ile karşımızda. Kısa süre önce lanse edilen işlemci, önemli bir seçenek konumunda yer alıyor. İşte detaylar;

8 nm üretim sürecinden çıkan orta seviye mobil işlemci Snapdragon 690, 6-serisi işlemcilerden ilk defa X51 modem ile 5G desteğine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bütçe dostu telefonları 5G ile “geniş çaplı olarak tanıştıracak” denilen işlemci, bu açıdan gelecek için önemli bir görev üstleniyor. Snapdragon 675’ten yüzde 20 daha yüksek CPU ve yüzde 60 daha hızlı grafik performansı getirdiği aktarılan yeni işlemci, en yüksek 5G performansı için mmWave desteğine sahip değil. Bu desteği daha yüksek işlemcilerine bırakan Qualcomm, yine de temel 5G için güzel bir adım atıyor. Gücünüyle 4K HDR video kaydına dahi izin veren işlemci, aynı zamanda 192 megapiksele kadar fotoğraf desteği sunuyor. FHD+ çözünürlükte 120 Hz yenileme hızına verdiği destek de dikkat çeken Snapdragon 690, yapay zeka konusunda da iddialı geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapdragon 690 sonrasında Snapdragon 865 Plus da gelebilir

Çünkü Qualcomm bazı aksi açıklamalara rağmen Snapdragon 855 üstüne getirdiği 855 Plus gibi Snapdragon 865 Plus işlemciyi de çok yakında piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Hatta hatırlarsınız işlemci geçtiğimiz hafta AnTuTu‘ya dahi giriş yapmıştı. İşlemcinin burada aldığı ortalama puan tam 667.253 seviyesinde yer alıyor. Bu puan normal 865’li telefonların yaklaşık 60 bin puan kadar geçilmesi anlamına geliyor. Yeni işlemci CPU ve GPU konusunda 2020’nin ikinci yarısındaki amiral gemilerini bir seviye daha yukarıya taşıyacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni neslin en iddialısı; karşınızda PS5