reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon 4 serisi Snapdragon 775

Snapdragon 4 serisi işlemciler ile 5G standart hale geliyor

Qualcomm, dizüstüler için Snapdragon 8cx Gen 2 5G sonrasında Snapdragon 4 serisi işlemcileri de tanıttı. Yeni dönemde 5G standart hale geliyor.

Tüm detaylarına aşağıda yer verdiğimiz Snapdragon 8cx Gen 2 5G işlemci, önemli geliştirmeler taşıyor. Henüz tam olarak detaylandırılmayan Snapdragon 4 serisi işlemciler ise giriş seviyesi cihazları 5G ile tanıştırıyor. 5G konusunda ilk adımı amiral gemisi tarafında atan, daha sonra orta seviye işlemcilerine de 5G getiren Qualcomm, artık giriş ve bütçe dostu cihazları da sürece dahil ediyor. 2021’de çıkacak alt seviye cihazlarda yer alacak denilen 4 serisi işlemciler, dediğimiz gibi şimdilik spesifik olarak detaylandırılmıyor. Örneğin bu işlemcilerin henüz 5G modemi entegre olarak sunup sunmayacağı bilinmiyor. Burada ayrı bir modem ihtiyacı olabilir deniyor. Ayrıca giriş seviye cihazların en yüksek 5G seviyesi olan mmWave desteğine sahip olup olmayacağı da henüz net değil. mmWave desteğinin olmama ihtimali yüksek denilen yeni seri, yine de büyük önem arz ediyor. 200 dolar ve altındaki cihazlara 5G’nin gelecek olması, 2021’de artık 4G’li cihazların çok azalacağını gösteriyor. Bu konuda en büyük çıkışları Xiaomi gibi firmaların yapması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapdragon 4 serisi işlemciler 5G altyapı çalışmalarına da hız katacak

Çünkü çok ucuz cihazların dahi 5G destekli olmaya başlaması, operatör firmalarını 5G ağlarını kurma ve geliştirme konusunda daha da sıkıştıracak. Türkiye’de de 5G konusunda 2021’de büyük adımların atılmasını bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un yeni katlanabilir telefonu