reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo ThinkPad X13s ve Snapdragon 8cx Gen 3

Snapdragon 8cx Gen 3 işlemcili ilk model: Lenovo ThinkPad X13s

Snapdragon 8cx Gen 3 işlemciye sahip olan ve satışa sunulan ilk dizüstü modeli Lenovo ThinkPad X13s oldu.

Geçtiğimiz yıl tanıtılan Snapdragon 8cx Gen 3, kaçıranlar için direkt olarak bilgisayarlara odaklanıyor. Daha önce de bilgisayarlar için işlemci üreten Qualcomm, bu sefer daha iddialı şekilde karşımıza çıkmıştı. 5 nm üretim sürecinden çıkan ARM temelli yeni işlemci, Snapdragon 8cx Gen 2’ye oranla CPU’da yüzde 85, GPU’da ise yüzde 60‘a yakın daha yüksek bir performans getiriyor. ARM temelli Apple M1‘in başarısını Windows tarafına taşıma ihtimali olan Snapdragon 8cx Gen 3, farklı seviyelerde 5G desteğine sahip ve aynı zamanda Wi-Fi 6 ile 6E desteklerini de unutmuyor.

Yukarıda da dediğimiz gibi bu işlemciyi taşıyan Lenovo ThinkPad X13s, şimdilik yurt dışında Verizon üzerinden satışa sunuldu. Oldukça standart bir tasarıma sahip olan dizüstü, bu ARM tabanlı işlemcisi ile normal kullanımda tam 28 saatlik bir pil ömrü getiriyor. 13,3 inç ekrana sahip olan model, Windows’un ARM işlemcilere uygun sürümü ile birçok görevin altından rahatlıkla kalkabiliyor. Ürünün ileride Türkiye gibi diğer pazarlarda satışa çıkması olası ancak şimdilik bu konuda bir açıklama bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Qualcomm işlemci tarafında başka çalışmalar da yapıyor. 2023’ün amiral gemilerine gücü verecek Snapdragon 8 Gen 2 yanında firma bilgisayar tarafında da etkili olmak istiyor. Qualcomm aslında hali hazırda dizüstüler için işlemciler üretiyor ancak bunlar Apple’ın yeni nesil M-Serisi işlemcilerinin karşısına konumlandırılmıyor.

Firmanın M-Serisi işlemcilerin karşısına çıkacak ilk çözümü ise şirket CEO’sunun açıklamasına göre ancak 2023’ün sonunda pazara sunulacak. Alandaki bu yeni nesil işlemciden, Qualcomm tarafından satın alınan ve eski Apple işlemci mühendisleri tarafından kurulan Nuvia şirketi sorumlu olacak.

Lenovo ThinkPad X13s ve Snapdragon 8cx Gen 3 yanında bu da ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan