reklamı kapat

POPÜLER

Oculus Quest 2 / Meta Quest 2

Oculus Quest 2 / Meta Quest 2 VR başlık için zam geliyor

Eski adı Oculus Quest 2, yeni adı ise Meta Quest 2 olan popüler sanal gerçeklik başlığı için resmi olarak zam yapılacağı duyuruldu.

Meta Quest 2 sanal gerçeklik başlığı ağustos ayında 128 GB’lık sürümüyle artık 299 dolar değil 399 dolara satılacak. 256 GB depolamalı sürüm içinse yeni ay ile birlikte 399 değil 499 dolar verilmesi gerekecek. Türkiye’de Oculus Quest 2 adıyla satılan ürün, iki yıllık bir seçenek olmasına rağmen fiyat artışı alıyor olmasıyla tepki çekiyor. Çünkü kişiler doğal olarak yıl olarak eskiyen ürünlerin ucuzlamasını bekliyor. Ancak bu aralar garip dönemlerden geçiyoruz. Bu zammın arkasında küresel olarak görülen olumsuz ekonomik durumlara bağlı olarak artan maliyetlerin olduğu gösteriliyor. 

Facebook biliyorsunuz artık ana ya da çatı şirket olarak Meta adını kullanıyor. İşte bu yeni yapılanma kapsamında Oculus adı tarihe gömüldü. Firma geçtiğimiz yıl yeni sanal gerçeklik başlıklarının “Meta Quest” adı altında çıkacağı açıkladı ve eski bazı modelleri adını değiştirdi. Facebook bilmeyenler için Oculus markasını kendisi yaratmadı. Bu marka Facebook’un çatısı altına bir satım alım ile dahil oldu. İlk Oculus Rift çıktığında bununla Facebook’un hiç alakası yoktu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma daha sonra Oculus’u bünyesine kattı. Sanal gerçeklik dünyasının en önemli ismi / markası olan Oculus’un bu şekilde kenara atılması halen gerçekten çok garip karşılanıyor. Ancak firma yeni bir gelecek kuruyor ve metaverse özelinde her şey değiştiriliyor.

Bu arada firma metaverse geleceği özelinde çok sayıda başka başlık üzerinde de çalışıyor. O başlıkların prototip olarak gösterilen bazı versiyonlarını ve detaylarını direkt olarak buradaki haberimizde görebilirsiniz.

Oculus Quest 2 / Meta Quest 2 artışından çok bu ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan