reklamı kapat

POPÜLER

Oculus Quest 2 VR başlık

Facebook çatı şirketi Meta, “Oculus” markasını emekliye ayırdı

Facebook / Meta, Connect konferansı kapsamında gerçekten büyük duyurular yaptı. Bunlardan birisi de sürpriz şekilde Oculus için oldu.

Facebook biliyorsunuz artık ana şirket olarak Meta adını kullanacak. İşte bu yeni yapılanma kapsamında Oculus adı da tarihe gömülüyor. Firma yeni sanal gerçeklik başlıklarını “Meta Quest” adı altında şekillendirecek.

Facebook bilenler olacaktır Oculus markasını kendisi yaratmadı. Bu marka Facebook’un çatısı altına bir satım alım ile dahil oldu. İlk Oculus Rift çıktığında bununla Facebook’un hiç alakası yoktu. Firma daha sonra Oculus’u bünyesine kattı.

Sanal gerçeklik dünyasının en önemli ismi / markası olan Oculus’un bu şekilde kenara atılması gerçekten garip karşılanıyor. Ancak firma yeni bir gelecek kuruyor ve metaverse özelinde her şey değiştiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook / Meta, Project Cambria isimli bir başlık da geliştiriyor

Project Cambri, henüz prototip aşamasında yer alıyor. Tam olarak 2022’de detaylandırılacak model, VR yani sanal gerçeklik yanında AR yani artırılmış gerçeklik temelinde de görev yapıyor. Özel bir görüntü teknolojisine sahip olan başlık, AR temelinde fiziksel dünyaya yüksek çözünürlüklü renkli sanal objeler yerleştirebiliyor.

Çok yüksek çözünürlükte olacağı ve mevcut Oculus modellerinden çok daha güçlü olacağı aktarılan üstü kapalı tasarımı yukarıda yer alan Project Cambri, henüz pazara hangi isim altında çıkacak bilinmiyor. Daha önce bu model için Oculus Quest Pro adı geçiyordu ancak bu artık olası değil. Burada tam olarak Meta Quest Pro kullanılabilir.

Henüz tam çıkış tarihi ya da fiyatı bilinmeyen ürün, gelecek ve özellikle de firmanın çok büyük önem verdiği metaverse planları için büyük merak uyandırıyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon