reklamı kapat

POPÜLER

Windows PC'ler için "Snapdragon 8cx Gen 3" işlemci tanıtıldı, ek olarak "Snapdragon G3x Gen 1" de geldi. #qualcomm #snapdragon #windows ▼ 

Snapdragon 8cx Gen 3 işlemci tanıtıldı; Windows PC’ler için

Mobil işlemci devi Qualcomm, uzun zamandır beklenen Snapdragon 8 Gen 1 işlemci sonrasında Snapdragon 8cx Gen 3 ile karşımızda.

Dün Snapdragon 8 Gen 1 akıllı telefonlar için duyuruldu. Bugün gelen Snapdragon 8cx Gen 3 ise direkt olarak bilgisayarlara odaklanıyor. Daha önce de bilgisayarlar için işlemci üreten Qualcomm, bu sefer çok daha iddialı konumda.

5 nm üretim sürecinden çıkan ARM temelli yeni işlemci açıklamaya göre Snapdragon 8cx Gen 2’ye oranla CPU’dan yüzde 85, GPU’da ise yüzde 60‘a yakın daha yüksek bir performans getiriyor. ARM temelli Windows PC’lerin sayısını artıracak işlemci, x86 temelli işlemcilerden çok daha az enerji harcıyor. Şirket, yeni işlemciyi taşıyacak bilgisayarların bir günden fazla kullanım ömrü getireceğini iddia ediyor.

ARM temelli Apple M1‘in başarısını Windows tarafına taşıma ihtimali olan Snapdragon 8cx Gen, farklı seviyelerde 5G desteğine sahip ve aynı zamanda Wi-Fi 6 ile 6E desteklerini de unutmuyor.

Bu arada bugün Snapdragon G3x Gen 1 işlemci de geldi. Daha önce de bilgisi gelen bu işlemci, direkt olarak taşınabilir oyun konsollarına odaklanıyor. Hatta Qualcomm ile Razer tarafından bunun için aşağıdaki geliştiricisi kiti de hazırlanmış durumda.

Snapdragon G3x Gen 1 işlemcili el konsolları, Android temelinde olacak ve söylendiği kadarıyla oyunları 144 fps gibi yüksek bir kare hızıyla oynatabilecek performansı getirecek. 5G ve Wi-Fi 6E destekleri olan Snapdragon G3x Gen 1, istenirse 4K ekranlara görüntü de verebilecek.

Windows PC'ler için "Snapdragon 8cx Gen 3" işlemci tanıtıldı, ek olarak "Snapdragon G3x Gen 1" de geldi. #qualcomm #snapdragon #windows ▼ 

Snapdragon 8cx Gen 3 öncesi telefonlar için gelen Snapdragon 8 Gen 1 işlemci için detaylar şöyle

2022 Android amiral gemilerine gücünü verecek Snapdragon 8 Gen 1 oldu. Birçok farklı akıllı telefonda kullanılacağı aktarılan işlemci, çıtayı yükselten çok yüksek bir performans getiriyor. Qualcomm’a göre 8 Gen 1, Snapdragon 888’e oranla CPU’da yüzde 20, GPU’da ise yüzde 30’luk bir performans artışı sunuyor.

İşlemci performansı artırırken CPU’daki verimi yüzde 30, GPU’daki verimi ise yüzde 25 oranında artırıyor. Yani yeni işlemci daha yüksek performansı daha az enerji harcayarak veriyor.

Snapdragon 8 Gen 1 içinde 3.0 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2 Prime, 2.5 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.79 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdek bir araya geliyor. Samsung’un 4 nm üretim sürecinden çıkan toplam sekiz çekirdekli işlemcide, GPU olarak daha önce Adreno 730 görev yapıyor deniyordu. Firma resmi duyuruda ise spesifik model adı vermedi ve sadece “Adreno GPU kullanılıyor” açıklamasını yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Entegre X65 modem ile 5G ve aynı zamanda WiFi 6 ile 6E destekleri bulunan yeni işlemci, 18-bit RAW destekli 18-bit ISP ile firmalara çok daha iyi kameralar oluşturma şansı tanıyor. 8K HDR video desteği olan 8 Gen 1 ISP’si, söylendiği kadarıyla 5 kat daha iyi gece çekim performansı vadediyor. Yeni işlemcide / ISP’de özel bir yapay bokeh motoru da yer alıyor.

Snapdragon Sound desteğiyle yüksek kaliteli müzik aktarımı / oynatma için tam uyumlu olan model, yapay zekâ konusunda da 4 kata varan bir artış getiriyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın