reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia RTX 4090 Nvidia RTX 4080

Nvidia RTX 4000 serisi ekran kartları için yeni bilgiler ortaya çıktı

Ekran kartı devi Nvidia, gelecek çalışmalarına devam ediyor ve firmadan 2022’de kesin olarak RTX 4000 serisi ekran kartları geliyor.

Kaynakların son bilgilerine göre Nvidia’nın RTX 4000 serisi ekran kartları 2022 içerisinde gelecek ve Tayvan merkezli firmalar tarafından üretilecek. Yeni modellerin RTX 3000 serisinde farklı olarak 7 nm değil 5 nm üretim sürecinde çıkacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

7 nm’den 5 nm seviyesine inilmesi, birim alandan alınan performansı artıracak, enerji sarfiyatını da azaltacak. Üstte RTX 4080 ve RTX 4090 gibi modellerden oluşacak yeni kartlar, 4K oyunculuğu çok daha yüksek FPS değerlerine taşıyacak gibi görünüyor.

Eğer gelen bilgiler doğruysa Lovelace GPU çekirdekli RTX 4090, RTX 3090’dan neredeyse iki kat güçlü olabilir ve bu seviyede 8K oyunculuğu daha da mümkün hale getirebilir.

Yeni kartlar için stok sorunu olup olmayacağı ise henüz belli değil. Ancak global çip krizi halen etkisini devam ettiriyor ve 2022’de de stok durumlarının eskisi kadar rahat hale gelmesi çok olası durmuyor.

Nvidia, bundan önce Omniverse Avatar ile ses getirmişti

Nvidia, Omniverse Avatar ile sanal karakterlerin geleceğini kurduklarını aktarıyor ve bu konuda iddialı görünüyor. GTC konferansı kapsamında CEO Jensen Huang tarafından tanıtılan Omniverse Avatar platformu, firmanın geliştirdiği en son teknolojilerinden yararlanıyor.

Omniverse Avatar ile temel olarak insanların yerini alan ya da insanları taklit eden “dijital avatarlara” odaklanan Nvidia, bu platformda üretilen dijital avatarların ışın izleme temelinde üç boyutlu olacağın, avatarların insanlar ile doğal etkileşime girebileceğini ve doğal konuşma yapabileceklerini aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu dijital avatarlar için Nvidia’nın birçok farklı gelecek gösterimi bulunuyor. Omniverse Avatar temelinde hazırlanan avatarların örneğin yemek siparişi verirken kişilere yardımcı olabileceği ve online iş toplantılarda kişilerin yerini alabileceği aktarılıyor. Aynı zamanda avartarların oyun dünyasına girişi de kâğıt üzerinde aktarılanlar arasında.

Yapay zekâ temelinde dijital avatar oluşturmayı Omniverse Avatar platformu ile bir sonraki seviyeye taşıdıklarını aktaran Nvidia, süreçte hazırlanan dijital avatarları, 3D boyutlu dijital varlıklarıyla otomobiller içerisine sokmayı da hayal ediyor.

Not: Görsel temsilidir.

Nvidia’nın detaylı sunumu direkt olarak aşağıda izleyebilirsiniz: