reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 8 Gen 1

Snapdragon 8 Gen 1 ile gelen ve endişe yaratan yenilik: “Her zaman açık kamera”

Mobil işlemci devi Qualcomm, uzun zamandır beklenen Snapdragon 8 Gen 1 işlemci ile endişe yaratan bir yeniliği de gündeme getirdi.

Snapdragon 8 Gen 1, önemli bir işlemci ve 2022’deki onlarca farklı Android amiral gemisine gücünü verecek. İşte bu işlemcide bir “her zaman açık kamera” özelliği yer alıyor. Bu özellik telefonun ön kamerasını sürekli olarak aktif tutuyor ve sizin yüzünüzü arıyor.

Telefon sizin yüzünüzü gördüğü zaman algılıyor ve ekranı direkt olarak açabiliyor. Bu sayede örneğin elleriniz kirliyken telefona baktığınız zaman ekran otomatik olarak açılacak, yüzünüzü ekrandan uzaklaştırdığınız zaman ise ekran kapatılacak. Burada altyapı bir bakıma dijital asistanların sürekli dinleme yapmasıyla benzer şekilde çalışacak.

Bu özellik genel olarak kullanışlı görünüyor ancak büyük bir güvenlik endişesi oluşturuyor. Elbette işlemcinin bu özelliğe sahip olması her firmanın bunu kullanacağı anlamına gelmiyor. Ek olarak birçok firmanın böyle bir imkânı mutlaka kapatılabilir olarak sunması bekleniyor.

Ancak yine de işlemci temelinde böyle bir destek bazı gizli tehlikeler doğurabilir, telefon kameraları birer uzaktan izleme aracı haline getirilebilir. Bu durumu kullanıcılara hiç belli etmeden yapan özel zararlı uygulamalar çıkabilir. Snapdragon 8 Gen 1 temelindeki destek nedeniyle süreç korkutucu seviyelere ulaşabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapdragon 8 Gen 1 işlemci için detaylar şöyle

Qualcomm’a göre 8 Gen 1, Snapdragon 888’e oranla CPU’da yüzde 20, GPU’da ise yüzde 30’luk bir performans artışı sunuyor. İşlemci performansı artırırken CPU’daki verimi yüzde 30, GPU’daki verimi ise yüzde 25 oranında artırıyor.

8 Gen 1 içinde 3.0 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2 Prime, 2.5 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.79 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdek bir araya geliyor. Samsung’un 4 nm üretim sürecinden çıkan toplam sekiz çekirdekli işlemcide, modeli verilmeyen Adreno GPU görev yapıyor.

Entegre X65 modem ile 5G ve aynı zamanda WiFi 6 ile 6E destekleri bulunan yeni işlemci, 18-bit RAW destekli 18-bit ISP ile firmalara çok daha iyi kameralar oluşturma şansı tanıyor. 8K HDR video desteği olan 8 Gen 1 ISP’si, söylendiği kadarıyla 5 kat daha iyi gece çekim performansı vadediyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın