reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-Benz Project MAYBACH
Mercedes-Benz Project MAYBACH

Araziye lüks dokunuş: “Mercedes-Benz Project MAYBACH”

Otomobil pazarının önemli isimlerinden Mercedes-Benz, bugün yine dikkat çekici bir konsept, Project MAYBACH ile karşımızda.

Mercedes-Benz Project MAYBACH, kısa süre önce aramızdan ayrılan Louis Vuitton tasarımcısı “Virgil Abloh” ile hayat bulan araziye özel bir araç konsepti. Onun anısına görücüye çıkarılan araç, “MAYBACH” çizgisini ve lüksünü araziye getiriyor.

Bir MAYBACH olduğunu özellikle ön yüzüyle gösteren konsept, herhangi bir teknik veriye sahip değil. Genel olarak oldukça uzun tasarlanan iki kişilik araç, tamamen elektrikli bir temelde hazırlanmış ve kaput bölümünde entegre güneş panelleri taşıyor. Bu paneller ile kâğıt üzerinde sunulan menzili artırılabiliyor.

Arazi sürüşleri için yüksek sayıda ışık ile donatılan konsept, bilgisayar tasarımları yanında fiziksel hale de getirilmiş. Daimler’in tasarım sorumlunu Gorden Wagener imzasını da taşıyan konsept, Rubell Museum’da hemen aşağıda görebileceğiniz şekilde sergileniyor.

Bu iç kısmında modern ile retro çizgiyi birleştiren aracın şimdilik üretime alınma gibi bir amacı bulunmuyor. Ancak bu aracın çizgileri geleceğe örnek olabilir, gerçekten araziye özel böyle bir MAYBACH yollara indirilebilir.

Mercedes-Benz Project MAYBACH öncesinde konsept olarak Hennessey Project Deep Space çok ses getirdi

Hazırladığı yüksek performanslı özel araçlar ile sık sık ses getiren ABD merkezli Hennessey, dün Project Deep Space ile kâğıt üzerinde uçuk bir gelecek gösterimi yaptı. Hatırlamak adına şimdilik çizim aşamasında olan araç, tamamen elektrikli olarak tasarlanıyor ve 2.400 beygirlik bir güç temelinde hayal ediliyor. 6×6 olan yani altı farklı tekerlek üzerine kurulan uzun gövdeli hiper otomobil, 400 beygirlik elektrik motorlarını her bir tekerin arkasına ayrı ayrı konumlandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç çok büyük olduğundan devasa bir pil paketi ve buna bağlı olarak çok yüksek bir menzil ile geleceği iddia edilen Project Deep Space, söylendiği kadarıyla 2026 yılından önce somut bir forma bürünmeyecek. Shell Pennzoil ve Delta Cosworth desteğinde 105 tane üretilmesi planlanan araç için fiyat şimdilik 3 milyon dolar olarak açıklanıyor.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit