reklamı kapat

POPÜLER

Amerika’dan çıkacak en pahalı otomobil!

Mercedes-Benz yeni ultra-lüks Maybach SUV‘u üretmek için Alabama’daki tesisi seçti. 200.000 dolardan başlayacak olan model, Amerika’da üretilen en pahalı otomobil olacak.

Daimler-Benz grubunun Bentley ve Rolls-Royce gibi üreticilerle rekabet eden süper-lüks markası Mercedes-Maybach, yeni SUV modelini grubun Alabama’daki tesisinde üretme kararı aldı. Yeni jenerasyon GLS’nin platformu üzerinde yükselecek olan yeni model, ilk kez geçtiğimiz sene Pekin Otomobil Fuarı’nda konsept olarak karşımıza çıkmıştı.

Vision Maybach Ultimate Luxury isimli konsept, bir SUV olmasına rağmen geleneksel bir sedan gövdesine sahip olmasıyla sektörde bir ilkti. Geleneklerine bağlılığıyla tanınan Maybach markasının kendini değişen çağa adapte etmesi olarak tanımlayabileceğimiz bu tasarım, üretime geçecek modelde de karşımıza çıkacak. Yeni modelin, konseptten tam bir sene sonra, Şangay Otomobil Fuarı‘nda tanıtılması bekleniyor. Peki otomobil neden ABD’de üretilecek?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daimler-Benz Amerika’daki tesisi 1997’de açmıştı. Günümüzde GLE olarak bildiğimiz ML Sınıfı SUV’leri burada üreten marka, zamanla tesisi büyüterek büyük SUV’lerinin üretimini genellikle burada gerçekleştirmeye devam etti. Günümüzde de yeni GLS burada üretilecek; dolayısıyla aynı platformda yükselecek en pahalı otomobil Maybach’ın da Alabama’da üretilecek olması pek de mantıksız değil.

“Vision Maybach Ultimate Luxury”

Mercedes yakın zamanda bir pil fabrikası da açmayı planlıyor. Bu plan gerçekleştiğinde ortaya çıkacak fasilite, Alabama’daki fabrikanın iki katı hacme sahip olacak. 2020’nin başlarında faaliyete geçmesi beklenen yeni tesiste Mercedes-EQ modellerinin üretimi gerçekleştirilecek. Mercedes’in lüks SUV’lerini ABD’de üretmesi ayrıca markanın bu tesisin üretim kalitesine olan güvenini gözler önüne seriyor.

İlginizi Çekebilir

2020 Hyundai Sonata