reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 8 Gen 1

Snapdragon 8 Gen 1 işlemcinin GPU performansı göz doldurdu

Mobil işlemci devi Qualcomm, uzun zamandır beklenen Snapdragon 8 Gen 1 işlemci ile GPU konusunda oldukça iddialı görünüyor.

Qualcomm’a göre 8 Gen 1, Snapdragon 888’e oranla CPU’da yüzde 20, GPU’da ise yüzde 30’luk bir performans artışı sunuyor. İşlemci performansı artırırken CPU’daki verimi yüzde 30, GPU’daki verimi ise yüzde 25 oranında artırıyor.

8 Gen 1 içinde 3.0 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2 Prime, 2.5 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.79 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdek bir araya geliyor. Samsung’un 4 nm üretim sürecinden çıkan toplam sekiz çekirdekli işlemcide, modeli verilmeyen Adreno GPU görev yapıyor.

Sağlam kaynak Ice Universe’e göreyse burada spesifik olarak Adreno 740 kullanılıyor. İşte bu GPU ortaya çıkan bazı performans testlerinde beklentileri aşmayı başardı. 3D Mark merkezli testlerde Adreno 740, iPhone 13 işlemcisi A15 Bionic’i grafik performansı özelinde geride bıraktı, bazı testlerde ise kafa kafaya performans gösterdi.

Snapdragon 8 Gen 1, 2022’de birçok farklı Android amiral gemisinde aktif olarak yer alacak ve bu telefonların büyük bölümü Türkiye’de servet değerinde satılacak.

 

Snapdragon 8 Gen 1 işlemci için en son kamera konusu tepki çekmişti

İşlemcide bir “her zaman açık kamera” özelliği yer alıyor. Bu özellik telefonun ön kamerasını sürekli olarak aktif tutuyor ve sizin yüzünüzü arıyor.

Telefon sizin yüzünüzü gördüğü zaman algılıyor ve ekranı direkt olarak açabiliyor. Bu sayede örneğin elleriniz kirliyken telefona baktığınız zaman ekran otomatik olarak açılacak, yüzünüzü ekrandan uzaklaştırdığınız zaman ise ekran kapatılacak. Burada altyapı bir bakıma dijital asistanların sürekli dinleme yapmasıyla benzer şekilde çalışacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu özellik genel olarak kullanışlı görünüyor ancak büyük bir güvenlik endişesi oluşturuyor. Elbette işlemcinin bu özelliğe sahip olması her firmanın bunu kullanacağı anlamına gelmiyor. Ek olarak birçok firmanın böyle bir imkânı mutlaka kapatılabilir olarak sunması bekleniyor.

Ancak yine de işlemci temelinde böyle bir destek bazı gizli tehlikeler doğurabilir, telefon kameraları birer uzaktan izleme aracı haline getirilebilir. Bu durumu kullanıcılara hiç belli etmeden yapan özel zararlı uygulamalar çıkabilir. Snapdragon 8 Gen 1 temelindeki destek nedeniyle süreç korkutucu seviyelere ulaşabilir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın