reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Honor Magic Fold

Markanın ilk katlanabilir telefonu Honor Magic Fold için işlemci ortaya çıktı

Markasının ilk katlanabilir telefonu olacak Honor Magic Fold için işlemci ortaya çıktı. Telefon yeni yılda performans konusunda geriye düşmeyecek.

Advertisement

Tam bir yıldır Huawei’den ayrı olarak faaliyet gösteren Honor’un ilk katlanabilir telefon Honor Magic Fold, gücünü kaynaklara göre kısa süre önce tanıtılan Snapdragon 8 Gen 1 işlemciden alacak. Yani telefon oldukça yüksek bir performans getirecek.

Halen nasıl olacağı bilinmeyen ancak aşağıdaki gibi görünmesi olası olan katlanabilir telefon, kaynaklara göre Galaxy Z Fold rakibi olarak geliştiriliyor. Rakibi ile benzer bir gövde yapısını taşıyan telefonun diğer detayları ise gizemini koruyor. Telefonun resmi duyurusu ise direkt olarak 2022 Ocak ayında olacak gibi görünüyor.

Bu arada Honor’dan kesin olarak bir MediaTek Dimensity 9000 temelli akıllı telefon modeli de geliyor. Firma Snapdragon 8 Gen 1 için kendisi duyuru yapmadı ancak MediaTek Dimensity 9000 işlemcili ilk telefonu için resmi paylaşımda bulundu. Bu telefonun hangisi olacağı ise henüz netleşmeyen detaylar arasında yer alıyor.

Honor Magic Fold işlemcisi olacak gibi duran Snapdragon 8 Gen 1 için detaylar şöyle

Qualcomm’a göre 8 Gen 1, Snapdragon 888’e oranla CPU’da yüzde 20, GPU’da ise yüzde 30’luk bir performans artışı sunuyor. İşlemci performansı artırırken CPU’daki verimi yüzde 30, GPU’daki verimi ise yüzde 25 oranında artırıyor.

8 Gen 1 içinde 3.0 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2 Prime, 2.5 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.79 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdek bir araya geliyor. Samsung’un 4 nm üretim sürecinden çıkan toplam sekiz çekirdekli işlemcide, modeli verilmeyen Adreno GPU görev yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce bilgi veren şağlam kaynak Ice Universe’e göreyse burada spesifik olarak Adreno 740 kullanılıyor. Bu GPU ortaya çıkan bazı performans testlerinde beklentileri aşmayı başarmıştı. 3D Mark merkezli testlerde Adreno 740, iPhone 13 işlemcisi A15 Bionic’i grafik performansı özelinde geride bıraktı, bazı testlerde ise kafa kafaya performans gösterdi.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın