reklamı kapat

POPÜLER

Motorola Edge X30 Android

İlginç açıklama: “2022, Android telefonlar için çok sıcak bir yıl olabilir”

Snapdragon 8 Gen 1 işlemcili ilk Android telefon Motorola Edge X30 sonrasında dikkat çekici bir sıcaklık açıklaması yapıldı.

Dün resmi olarak lanse edilen Motorola Edge X30, yeni tanıtılan Snapdragon 8 Gen 1 işlemci taşıyan ilk akıllı telefon oldu. İşte bu telefon üzerinden bir açıklama yapan sağlam kaynak Ice Universe, direkt olarak şu iddiada bulundu: “2022, Android telefonlar için çok sıcak bir yıl olabilir.

Kaynak burada ne demek istedi? Söylendiği kadarıyla  Snapdragon 8 Gen 1 işlemci yüksek performans sunuyor ancak oldukça ısınıyor. Bu açıdan firmaları 2022 amiral gemilerini soğutma konusunda ciddi bir mücadele bekliyor gibi görünüyor.

2022’de Snapdragon 8 Gen 1 işlemci taşıyan çok sayıda Android telefon bekleniyor. Bu modellerin büyük çoğunluğunda sıvı temelli soğutma olacak, bazı oyun telefonları ise yine aktif fanlar ile soğutulacak.

Amiral gemisi Android telefon işlemcisi Snapdragon 8 Gen 1 için detaylar şöyle

Qualcomm’a göre 8 Gen 1, Snapdragon 888’e oranla CPU’da yüzde 20, GPU’da ise yüzde 30’luk bir performans artışı sunuyor. İşlemci performansı artırırken CPU’daki verimi yüzde 30, GPU’daki verimi ise yüzde 25 oranında artırıyor.

8 Gen 1 içinde 3.0 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2 Prime, 2.5 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.79 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdek bir araya geliyor. Samsung’un 4 nm üretim sürecinden çıkan toplam sekiz çekirdekli işlemcide, modeli verilmeyen Adreno GPU görev yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ice Universe’e göre burada spesifik olarak Adreno 740 kullanılıyor. Bu GPU ortaya çıkan bazı performans testlerinde beklentileri aşmayı başarmıştı. 3D Mark merkezli testlerde Adreno 740, iPhone 13 işlemcisi A15 Bionic’i grafik performansı özelinde geride bıraktı, bazı testlerde ise kafa kafaya performans gösterdi.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın