reklamı kapat

POPÜLER

Apple Glass AR / VR

Daha ilk model gelmeden ikinci Apple AR / VR başlık gündemde

Apple AR / VR başlık modeli bir kez daha gündemde. Ancak bu sefer ilk değil ikinci sürümü hakkında detaylar geldi.

Apple’ın uzun zamandır gündemde olan ilk AR yani artırılmış gerçeklik başlığı için konuşan Ming-Chi Kuo, hatırlamak adına ürünün 2022’nin sonunda geleceğini ve Mac seviyesi performans sunacağını aktarmıştı. Hatta modelin birden fazla işlemciye sahip olacağı dahi Kuo tarafından aktarıldı.

Söylendiği kadarıyla üründeki bir işlemci yüksek performanslı işleri, diğeri ise düşük performans gerektiren işlemleri yerine getirecek. Böylelikle yüksek performans ile yüksek pil ömrü bir arada sunulabilecek. Ming-Chi Kuo, ürünün AR yanında üst seviye VR yani sanal gerçeklik deneyimi sunacağını da aktarıyor. Başlıkta Sony imzalı 4K Micro OLED ekranlar yer alıyor.

Ming-Chi Kuo bugün ise sürpriz şekilde ikinci sürüm için bir açıklama yaptı. Şimdiden elde edilen bilgilere göre bir sonraki sürüm 2024 yılında gelecek. Daha hafif ve ufak olacağı iddia edilen ikinci jenerasyon Apple VR / AR başlığı, yeni bir pil sistemi taşıyacak ve doğal olarak daha güçlü olacak.

Bugün bunlara ek olarak ilk sürümün 300 ila 400 gram arasında olacağını aktaran Kuo, “bu ürünler 10 yıl içinde iPhone’ların yerini alacak” iddiasını da bir kez daha yineledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple VR / AR başlık için odak noktalar şunlar olacak

İlk ürün hakkında geçtiğimiz hafta sağlam kaynaklardan Mark Gurman konuştu. Gurman’a göre model spesifik olarak oyun, media tüketimi ve iletişime odaklanacak. Burada en çok oyun tarafının öne çıkacağı aktarılıyor.

Çünkü modelde çok güçlü işlemci ya da işlemciler var, bu işlemci ya da işlemcileri bir fan soğutuyor ve başlığın kendisinde özel bir uygulama marketi (Apple’a Watch’ın olduğu gibi başlığa özel App Store) bulunuyor.

Ayrıca üründe göz alıcı bir ekran da bulunuyor. Bu açıdan bu ekrana özel VR temelli yüksek kaliteli içeriklerin üretileceği ve paylaşılacağı da düşünülüyor. Apple’ın medya dünyası ile bağlantısı çok güçlü ve yüksek ihtimalle inanılmaz içerikler daha şimdiden planlanıyor.

Ayrıca metaverse özelinde Apple’ın başlığı iletişim ve video görüşme özelinde bir gelecek gösterimi yapmak için de kullanacağı iddia ediliyor. Apple başlığa özel olarak yeni nesil FaceTime ile uzaktan görüşme tarafında kendi ekosistemi içinde yeni bir dönem başlatabilir.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle detaylı şekilde test ediyor