reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Snapdragon 898 Snapdragon 8 gen 1

Qualcomm duyurdu; Snapdragon işlemciler için marka güncellemesi geliyor

Mobil işlemci devi Qualcomm imzalı yeni Snapdragon işlemcilerinde marka güncellemesine gidiyor, isimler değişiyor.

Advertisement

Qualcomm’un yeni amiral gemisi işlemcisinin uzun bir süre boyunca hep Snapdragon 898 adını taşıması bekleniyordu. Daha sonra ise sağlam kaynak Ice Universe bunun söz konusu olmadığını duyurdu. Ona göre işlemciye “Snapdragon 8 gen 1” gibi sürpriz ve garip bir isim verilecek.

Qualcomm bugün bu ismi resmi olarak duyurmadı ancak bir isim / marka güncellemesinin yolda olduğunu açıkladı. 30 Kasım itibarıyla resmen tanıtılacak yeni dönem, firmaya göre daha az kafa karışıklığı yaratacak.

Yeni dönemde renkler ile kategorize etme sürecini ciddi oranda kullanacak olan firma, ikonik Snapdragon logosunu biraz modernize edecek ve işlemci isimlerinden “5G” ibaresi kaldırılacak. Çünkü yeni işlemcilerin hepsinde 5G yerleşik olarak sunulacak.

Yeni isimleri Snapdragon 8-serisi ile başlatacak ve kademe kademe konumlandıracak Qualcomm, artık Snapdragon’u ayrı bir marka olarak pazarlayacak ve söylendiği kadarıyla “altın” rengi her zaman en üst seviye ürünlerinde / donanımlarında kullanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çok merak edilen Snapdragon 8 gen 1 işlemci için şunlar biliniyor

Merak edilen artık çok olası adıyla Snapdragon 8 gen 1 işlemcide hatırlamak adına 3.0 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2 Prime, 2.5 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.79 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdek bir araya gelecek. Samsung’un 4 nm üretim sürecinden çıkacağı açıklanan toplam sekiz çekirdekli işlemcide, GPU olarak Adreno 730 görev yapıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın