reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 8 Gen 1

Snapdragon 8 Gen 1 tanıtıldı; 2022 amiral gemilerine güç verecek

Mobil işlemci devi Qualcomm, uzun zamandır beklenen Snapdragon 8 Gen 1 işlemci ile karşımızda yer alıyor. İşte bilinmesi gerekenler;

Qualcomm hatırlarsınız kısa süre önce isim / marka güncellemesinin yolda olduğunu duyurmuştu ve yeni dönemin daha az kafa karışıklığı yaratacağını aktarmıştı. Yeni dönemde renkler ile kategorize etme sürecini ciddi oranda kullanacak olan firma, ikonik Snapdragon logosunu biraz modernize ediyor ve işlemci isimlerinden “5G” ibaresi kaldırıyor. Bu adım atılıyor çünkü yeni işlemcilerin hepsinde 5G yerleşik olarak sunulacak.

Yeni isimleri Snapdragon 8-serisi ile başlatacak ve kademe kademe konumlandıracak Qualcomm, artık Snapdragon’u ayrı bir marka olarak pazarlayacak ve “altın” rengi her zaman en üst seviye ürünlerinde / donanımlarında kullanacak.

İşte bu yeni dönemin en çok merak edileni 2022 Android amiral gemilerine gücünü verecek Snapdragon 8 Gen 1 oldu. Birçok farklı akıllı telefonda kullanılacağı aktarılan işlemci, çıtayı yükselten çok yüksek bir performans getiriyor. Qualcomm’a göre 8 Gen 1, Snapdragon 888’e oranla CPU’da yüzde 20, GPU’da ise yüzde 30’luk bir performans artışı sunuyor.

İşlemci performansı artırırken CPU’daki verimi yüzde 30, GPU’daki verimi ise yüzde 25 oranında artırıyor. Yani yeni işlemci daha yüksek performansı daha az enerji harcayarak veriyor. Bu da kullanıcılara daha uzun pil ömrü olarak geriye dönüyor.

Teknik olarak bakarsak Snapdragon 8 Gen 1 özelinde 3.0 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2 Prime, 2.5 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.79 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdek bir araya geliyor. Samsung’un 4 nm üretim sürecinden çıkan toplam sekiz çekirdekli işlemcide, GPU olarak daha önce Adreno 730 görev yapıyor deniyordu. Firma şimdi ise spesifik model adı vermiyor sadece “Adreno GPU kullanılıyor” açıklamasını yapıyor.

Entegre X65 modem ile 5G ve aynı zamanda WiFi 6 ile 6E destekleri bulunan yeni işlemci, 18-bit RAW destekli 18-bit ISP ile firmalara çok daha iyi kameralar oluşturma şansı tanıyor. 8K HDR video desteği olan 8 Gen 1 ISP’si, söylendiği kadarıyla 5 kat daha iyi gece çekim performansı vadediyor. Yeni işlemcide / ISP’de özel bir yapay bokeh motoru da yer alıyor.

Snapdragon Sound desteğiyle yüksek kaliteli müzik aktarımı / oynatma için tam uyumlu olan model, yapay zekâ konusunda da 4 kata varan bir artış getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapdragon 8 gen 1 işlemci yeni telefonları hiç olmadığı kadar güçlü hale getirecek

Snapdragon 8 Gen 1 dışında firmadan dün de önemli bir sızıntı oldu. Firmadan el konsolları için özel olarak geliştirilen G3x platformunun geldiği de ortaya çıktı. Hatta burada Razer ile beraber bir geliştirme kiti dahi tasarlandı. 5G, Bluetooth 5.2 ve WiFi 6E gibi son bağlantı teknolojilerine destek veren G3x, taşınabilir oyun konsolu pazarını çok daha farklı bir seviyeye taşıyabilir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın