reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Windows 11 LOG Tasarım

Windows 11 için resmi Android uygulama desteği kaldırılıyor

Yazılım devi Microsoft geçtiğimiz saatlerde resmi olarak duyurdu. Windows 11 için Android uygulama desteği kaldırılıyor.

Windows 11, 2021 yılında Windows Subsystem for Android (WSA) adı verilen altyapı ile beraber resmi Android uygulama desteği kazanmıştı. Bu altyapı PC’lerin normal Windows uygulamalarının yanı sıra Android uygulamalarını da çalıştırmasına izin verdi. Burada Amazon’un uygulama marketini temel alan bir süreç de oluşturan Microsoft, kısa süre önce bir duyuru yaptı ve WSA altyapısına verilen resmi desteği 5 Mart 2025 tarihinde sona ereceğini duyurdu. Hiçbir zaman aşırı popüler olmayan ve bu yüzden yeni yılda emekliye ayrılacak olan altyapı hakkında bir açıklama yapan Microsoft şunları aktarıyor: “Windows’taki Amazon Appstore ve WSA’ya bağlı tüm uygulamalar ve oyunlar 5 Mart 2025 tarihinden itibaren desteklenmeyecektir.” Windows 11 işletim sistemi bundan önce yeni bir güncelleme ile ses getirmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

W11 için çıkan Mart 2024 güncellemesi, kişilerin artık çok da sevmediği MSN haber akışını “widget” tarafında kapatmasına imkan tanıyor, üretken yapay zeka temelli Copilot için daha önce web sürümünde olan eklenti desteği W11’e entegre ediliyor, Copilot artık daha fazla sistem özelliğini (Güç tasarrufunu açma kapatma gibi) kontrol edebiliyor ve Windows Ink desteği daha fazla uygulamaya genişletiliyor. Pencere yönetim sistemi (Snap) de geliştirilen ve artık sık kullanılan uygulamaları hafızada tutarak konumlandırma önerileri sunmaya başlayan W11, Clipchamp uygulamasını da yapay zeka destekli bir sessiz kısımları otomatik olarak temizleme aracıyla güncelliyor.

Microsoft Fotoğraflar için sunulan “Generative Erase” özelliği de güncellemenin önemli yenilikleri arasında. Hem Windows 11 hem de Windows 10 için sunulan bu araç, fotoğraflardaki istenmeyen kısımları üretken yapay zekadan yardım alarak siliyor, bu sayede fırça ile basitçe seçilerek silinen kısım ayırt edilemeyecek seviyede dolduruluyor. Bu arada son güncelleme ile Microsoft, akıllı telefon kameralarının Windows PC’lerde web kamerası olarak kullanılması özelliğini de kademeli olarak kullanıma sunuyor.

Microsoft geçtiğimiz günlerde önemli bir DirectSR duyurusu da yapmıştı. DirectSR, ekran kartı üreticileri Nvidia, AMD ve Intel desteğiyle geliştirilen özel bir API olarak karşımızda. Bu API yapılan açıklamaya göre üreticilerin Süper Çözünürlük (SR) sistemlerini (DLSS, FSR ve XeSS) oyunlarına sorunsuz entegrasyonunu sağlamak için hazırlanmış ve bu gerçekten hem oyuncular hem de oyun geliştiriciler için çok güzel görünüyor.

Bu konuda, “DirectSR, oyunlara SR entegrasyonu dahil edilmesi sürecindeki eksik halkayı tamamlıyor ve daha sorunsuz ve aynı zamanda verimli bir deneyim sağlıyor” açıklamasını yapan Microsoft, API’ın Nvidia DLSS Super Resolution, AMD FidelityFX Super Resolution ve Intel XeSS desteğine sahip olduğunu belirtiyor.

Henüz tam olarak çıkmayan DirectSR, açıklamaya göre yakında Agility SDK temelinde herkese açık bir ön izleme sürümüyle test edilmeye başlanacak. DirectSR teknolojisi özet olarak, gelecek yeni nesil oyunların hemen hepsinin performansı inanılmaz artıran “SR” teknolojisi ile pazara çıkmasını garanti altına alacak. Burada her üç ana teknolojiye de destek verilmesi çok olumlu karşılanıyor, Intel’in Arc serisi ekran kartına sahip olanlar dahil olmak üzere kimse ya da hiçbir oyuncu dışarıda bırakılmıyor.

Windows 11 güncellemesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası