reklamı kapat

POPÜLER

Renault

Elektrikli yeni Renault Twingo görücüye çıkarıldı

Söylentiler doğru çıktı, bugün efsane Renault Twingo için yeni versiyon elektrikli bir temelde görücüye çıkarıldı.

Dün gündeme Twingo’nun yerini alacak ucuz bir elektrikli araç gelmişti. Bu araç için Türkiye’de de yollara çıkarılan Dacia Spring’den biraz daha pahalı olacak ve oldukça ufak bir seçenek olarak hazırlanacak söylentisi ses getirmişti. Bu açıdan özellikle Avrupa pazarına konumlandırılacak bilgisi verilen elektrikli araç, biraz önce yeni Renault Twingo olarak resmiyete kavuştu. Aracın 90’lardaki ikonik tasarımını ana hatları koruyarak geleceğe taşıyan Renault, yeni modelin 2026 yılında 20 bin euro altı fiyat etiketiyle satışa sunulacağını duyurdu. Bu elektrikli araç yollara çıkarıldığı zaman özellikle gençler ve çekirdek aileler arasında çok ilgi görecek izlenimi oluşturuyor. 10 kWh/100km tüketim değeri dışında teknik bir detayın şu an için paylaşılmadığı yeni Twingo, Avrupa’da üretilecek ve “AmpR Small” mimarisi üzerine kurulacak. VW ID.1, Citroen e-C3 ve Fiat Panda gibi çok sayıda aracın karşısında mücadele edecek yeni Renault Twingo için kokpit görselleri de maalesef henüz paylaşılmış değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Renault, eski efsanelerini elektrikli temel üzerinden geleceğe taşımak isteyen bir firma ve bu konuda atılacak son adımlardan birisi 2024 Renault 5 olacak. Ufak elektrikli için kısa süre önce fotoğraflar paylaşan firma, burada tüm detayları göstermemiş ancak araç için genel tasarım çizgisini netleştirmişti. Daha önce kamuflajlı test araçları da kameralara yakalanan yeni jenerasyon Renault 5, ufak yapısıyla özellikle Avrupalı gençlerin dikkatini çekmeye geliyor.

Renault, biliyorsunuz Türkiye’de de satılan Zoe ile elektrikli şehir otomobili segmentinde ciddi bir isim konumunda bulunuyor. Ancak uzun yıllardır aramızda olan bu araç artık eskidi ve birçok açıdan rakiplerinin gerisinde kalmaya başladı. Fransız üretici bu yüzden Zoe’yi Renault 5 ile değiştirerek yola devam edecek, 2024 Renault 5 yüksek ihtimalle 2024 ya da 2025 yılında Türkiye’de de satışa sunulacak.

Yıllar önce çok daha etkileyici bir konsept gösterimi yapılan yeni 5, kaynaklara göre CMF-B EV platformunu merkeze alıyor. Kesin olmayan teknik verilere göre öne konumlandırılacak elektrik motoru ile 134 beygir (100 kW / 136 PS) güç sunacak araç, en altta 40 kWh, üstte ise 52 kWh batarya paketi ile gelebilir ve maksimumda 400 km kadar bir karma menzil sunabilir.

Yeni Renault Twingo yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu