reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Görsel

YouTube, yapay zeka temelli müzik araçları için yapım firmalarıyla görüşmeler yapıyor

 - Güncelleme: 27 Haziran 2024 16:19

Dünyanın en popüler video servisi olmayı sürdüren YouTube, yapay zeka temelli müzik araçları için yapım firmalarıyla görüşmeler yapıyor.

Bugün çıkan haberlere göre YouTube, popüler sanatçıların müziklerini klonlayan yapay zeka araçları için müzik şirketleriyle görüşüyor. Yasal sorun çıkmaması için bu araçların kullanacağı şarkıları lisanslamak isteyen şirket, FT’nin iddiasına göre üretken yapay zeka temelli müzik oluşturma araçlarını bu yıl içinde kullanıma sunmayı hedefliyor. Şarkıların lisanslarını almak için Sony, Warner ve Universal gibi devlere çok büyük paralar teklif ettiği söylenen YouTube, yapay zeka ve müzik konusunda dün de gündemdeydi. Şirket yapılan açıklamaya göre müzisyenlerin yapay zeka klonlarını engellemeye başlayacak. YouTube yakında müzik şirketlerine, bir sanatçının kendine has şarkı söyleme/rap yapma sesini taklit eden yapay zeka temelli içerikleri kaldırmaları için bir yol sunacak. Buna ek olarak içerik üreticilerin de önümüzdeki yıldan itibaren yapay zeka tarafından üretilen içerikleri etiketlemeleri gerekecek.

Üretken yapay zeka sistemleri kullanılarak oluşturulan sahte ya da taklit içeriklerden doğan zararları önlemek isteyen platform, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriklerin doğru şekilde etiketlenmemesine, içerik kaldırma ve para kazanmayı kapatma yaptırımlarıyla karşılık verecek. YouTube için elbette başka adımlar da atılıyor. Örneğin izleyiciler yakında açtıkları videolara notlar ekleyebilecek. Burada X’in “Topluluk Notları” benzeri bir altyapı kuruluyor. Şu an sadece ABD’de test edilen bu özellik sayesinde kişiler, videolara ekstra bilgiler ekleyebilecek ya da videolardaki hataları düzeltebilecek. X’in “Topluluk Notları” özelliğinin bir benzeri olan yeni “Notlar” özelliği için YouTube şunları aktarıyor:

“Başkalarının bilgi sahibi olmasına yardımcı olmak için içeriği yanlış veya tam olarak açık olmayan videolara notlar ekleyebilirsiniz. Gönderdikten sonra notunuz başkaları tarafından incelenir ve derecelendirilir. Notunuz geniş bir perspektife sahip birçok kişi tarafından yararlı olarak değerlendirilirse, yayınlanabilir ve videonun altında görünebilir.

Buna ek olarak YouTube Android uygulamasındaki bazı kişiler şu anda Google Lens altyapısını kullanarak “görsel arama” yapabiliyor. Google, bunun için arama çubuğuna bir ‘Lens’ butonu ekliyor ve butona basıldıktan sonra sisteme verilen görseli kullanarak YouTube’da video araması gerçekleştiriyor.

Google ayrıca bir QR kod sistemi de geliştiriyor. Bu altyapı içerik üreticilerin kanallarını başkalarıyla paylaşmasını kolaylaştırmak için geliştiriliyor. Şirket, YouTube canlı yayınlarındaki sohbete hızlıca katılım sağlanması için de bir özellik geliştiriyor.

YouTube, yapay zekadan yardım alarak kişilere canlı sohbet özetleri sunmak istiyor. Kısıtlı bir kitle üzerinde test edilen başka bir özellik ise Shorts yorumlarını üretken yapay zekadan yararlanarak analiz ediyor ve özetliyor.

Çok sayıda cevap alan yorumları kısa sürede anlaşılır hale getirebilen özellik, şu an sadece İngilizce desteğine sahip. Diğer dillere ne zaman geleceği ya da herkese ne zaman açılacağı bilinmeyen bu altyapı, zaman kazandıracağı için şimdiden iyi geri dönüşler alıyor.

YouTube haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu