reklamı kapat

POPÜLER

Castagna Milano özel bir Fiat Topolino hazırladı

Castagna Milano özel bir Fiat Topolino hazırladı

Castagna Milano özel bir Fiat Topolino hazırladı. Bu şirin aracı alan İtalyan üretici, havadar bir “plaj aracı” ortaya çıkardı.

Tamamen elektrikli Fiat Topolino, Castagna Milano tarafından alındı ve retro bir dönüşümle çok daha ilgi çekici hale getirildi. Aracın üstünü açan ve kapılarını tamamen ortadan kaldıran şirket, ahşap detaylarla adeta ufak birer yol teknesi ortaya çıkarmış durumda. Zenginlerin özellikle sahil kasabalarında kullanabileceği bir arzu nesnesi olarak hayal edilen model, farklı renk kombinasyonlarıyla satın alınabiliyor. Eğer istenirse üstü kapalı bir versiyonu da bulunan model, yapılan açıklamaya göre 25 bin eurodan başlıyor. Burada, Topolino’nun normalde 7.500 euro fiyatla satıldığını hatırlatmak gerekiyor. Bundan önce İtalya’da üretim yeri nedeniyle 134 Fiat Topolino’ya el konulması ses getirmişti. Fiat Topolino üzerinde ince yapıda ufak bir İtalya bayrağı taşıdığı ve buna karşın Fas’taki Kenitra fabrikasında üretildiği için garip bir durumun merkezinde kaldı. Aktarıldığı kadarıyla yakın bir zaman önce İtalyan polisi tarafından Toskana’ya getirilen tam 134 farklı Topolino’ya el konuldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turin merkezli olarak tasarlandığı için bir İtalya bayrağı taşıyan araç, Fas merkezli üretim aktif olarak sürecek olmasına rağmen İtalya’da satılmaya devam edilecek ancak bunun için araçtan İtalya bayrağının kaldırılması gerekecek. Şirket el konulan araçları satışa sunmak içinse yan taraftaki İtalya bayraklarını kaldıracak.

Buna benzer bir konuda bundan önce Alfa Romeo gündem olmuştu. Eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz aylarda tanıtılan yeni B-SUV Alfa Romeo Milano hakkında bir açıklama yapan İtalya Sanayi Bakanı Adolfo Urso, “Milano” adını taşıdığı için model İtalya dışında üretilemez demişti. Bu aracı Polonya merkezli olarak üretme kararı alan şirket, bunu yaparsa İtalya’da yasa dışı bir adım atmış olacaktı. Bu konuda Urso, Polonya’da Milano adında bir otomobil üretilemez. Yasal olarak tüketicileri yanıltacak işaretler veremezsiniz. Dolayısıyla Milano adlı bir otomobil İtalya’da üretilmelidir. Aksi takdirde İtalyan yasaları uyarınca izin verilmeyen yanıltıcı bir durum ortaya çıkar.” demişti ve bu gerçekten çok ilginç karşılanmıştı.

İşte bu yüzden firma bir geri adım atmak zorunda kaldı ve modelin adını “Junior” olarak değiştirdi. Alfa Romeo CEO’su Jean-Philippe Imparato düzenlenen bir basın toplantısında, “Milano isminin tüm yasal gereklilikleri karşıladığını düşünmemize rağmen, İtalyan hükümetiyle ilişkileri kolaylaştırmak için ‘Junior’ olarak değiştirme kararı aldık” dedi. Aktarıldığı kadarıyla İtalya’da, kulağa İtalyan gibi gelen isimlere sahip olan ancak aslında İtalyan olmayan ürünlere karşı bir yasa bulunuyor. Alfa Romeo’nun aracı İtalya’da üretmiyor olmasının arkasında ise söylendiği kadarıyla maliyet yer alıyor, aracın İtalya’da üretilmesi halinde 10 bin euro daha pahalı olacağı belirtiliyor.

Fiat Topolino yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu