reklamı kapat

POPÜLER

Fiat

Fiat 500e yanında bir hibrit 500 Ibrida eklenecek

Fiat 500e’nin yanına bir hibrit model olacak 500 Ibrida eklenecek. Bu yeni araç büyük ihtimalle 2026 yılında satışa sunulacak.

Fiat tarafından bugün resmi olarak yapılan açıklamaya göre “hibrit” model 500 Ibrida, 2025’in sonunda ya da 2026’nın başında satışa sunulacak. Satış rakamları düşük kalan tamamen elektrikli 500e ile beraber satılacak aracın, 500e’nin tersine mühendisliği üzerinden hazırlanacağı ve İtalya’da üretileceği belirtiliyor. Fiat en son ilginç bir gelişme ile gündeme gelmişti. İtalya’da üretim yeri nedeniyle 134 Fiat Topolino’ya el konuldu. Araç, tamamen elektrikli mini modeller arasında yer alıyordu. Fiat Topolino üzerinde ince yapıda ufak bir İtalya bayrağı taşıdığı ve buna karşın Fas’taki Kenitra fabrikasında üretildiği için garip bir durumun merkezinde kaldı. Aktarıldığı kadarıyla yakın bir zaman önce İtalyan polisi tarafından Toskana’ya getirilen tam 134 farklı Topolino’ya el konuldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turin merkezli olarak tasarlandığı için bir İtalya bayrağı taşıyan araç, Fas merkezli üretim aktif olarak sürecek olmasına rağmen İtalya’da satılmaya devam edilecek ancak bunun için araçtan İtalya bayrağının kaldırılması gerekecek. Şirket el konulan araçları satışa sunmak içinse yan taraftaki İtalya bayraklarını kaldıracak.

Buna benzer bir konuda bundan önce Alfa Romeo gündem olmuştu. Eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz aylarda tanıtılan yeni B-SUV Alfa Romeo Milano hakkında bir açıklama yapan İtalya Sanayi Bakanı Adolfo Urso, “Milano” adını taşıdığı için model İtalya dışında üretilemez demişti. Bu aracı Polonya merkezli olarak üretme kararı alan şirket, bunu yaparsa İtalya’da yasa dışı bir adım atmış olacaktı. Bu konuda Urso, Polonya’da Milano adında bir otomobil üretilemez. Yasal olarak tüketicileri yanıltacak işaretler veremezsiniz. Dolayısıyla Milano adlı bir otomobil İtalya’da üretilmelidir. Aksi takdirde İtalyan yasaları uyarınca izin verilmeyen yanıltıcı bir durum ortaya çıkar.” demişti ve bu gerçekten çok ilginç karşılanmıştı.

İşte bu yüzden firma bir geri adım atmak zorunda kaldı ve modelin adını “Junior” olarak değiştirdi. Alfa Romeo CEO’su Jean-Philippe Imparato düzenlenen bir basın toplantısında, “Milano isminin tüm yasal gereklilikleri karşıladığını düşünmemize rağmen, İtalyan hükümetiyle ilişkileri kolaylaştırmak için ‘Junior’ olarak değiştirme kararı aldık” dedi. Aktarıldığı kadarıyla İtalya’da, kulağa İtalyan gibi gelen isimlere sahip olan ancak aslında İtalyan olmayan ürünlere karşı bir yasa bulunuyor. Alfa Romeo’nun aracı İtalya’da üretmiyor olmasının arkasında ise söylendiği kadarıyla maliyet yer alıyor, aracın İtalya’da üretilmesi halinde 10 bin euro daha pahalı olacağı belirtiliyor.

Fiat haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu