reklamı kapat

POPÜLER

DuckDuckGo

DuckDuckGo, güvenli/gizli sohbet botu erişim sunmaya başladı

Gizlilik odaklı tarayıcılar arasında dikkat çekmeye devam eden DuckDuckGo, güvenli/gizli sohbet botu erişim sunmaya başladı.

DuckDuckGo içinde artık GPT-3.5 Turbo ve Claude 3 Haiku gibi LLM’ler ile desteklenen sohbet botlarıyla anonim olarak görüşme yapılabiliyor. Şirket özel sunulan altyapıda yapılan görüşmeleri kayıt altına almıyor ya da LLM eğitimi için kullanmıyor. Bu altyapıda LLM’leri üreten firmalara veri gidecek, ancak DuckDuckGo sohbetleri anonim tutmak için IP adreslerini kendi adresleriyle değiştirerek gizlilik sağlayacak. DuckDuckGo, bizim gündemimize en son Mac sonrasında Windows bilgisayarlar için de çıkmasıyla gelmişti. Kullanıcı sayısı yavaş yavaş artan tarayıcının Windows sürümü, iOS, Android ve Mac sürümündeki sevilen gizlilik koruma özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Sürüm kişilerin parola ve yer imlerini diğer tarayıcılarından alabiliyor, özel bir parola yöneticisi getiriyor ve özelleştirilmiş reklam takibi için kullanılan sistemleri otomatik olarak engelliyor. Kişilere güçlü parolalar önerebilen tarayıcı, kullanıcıları YouTube izlerken çerezlerden ve kişiselleştirilmiş reklamlardan korumak için tasarlanmış yerleşik bir video oynatıcı olan Duck Player’a da sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürpriz olmayacağı üzere yerleşik arama motoru DuckDuckGo olan tarayıcı, sade tasarımı ve koyu arayüz desteğiyle beğeni topluyor. Güncel tarayıcı verilerini arayüzde yer alan tek bir tuşla silebilen ya da firmanın deyişiyle yakabilen tarayıcı, ziyaretler özelinde genel bir şifreleme uyguluyor ve e-Posta Koruması ile belirli sitelere / platformlara kaydolurken e-posta adresinizi benzersiz bir @duck.com adresiyle gizleyebiliyor.

DuckDuckGo adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması