reklamı kapat

POPÜLER

Apple DuckDuckGo Android

Apple, sosyal medya devlerine 10 milyar dolar kaybettirdi

Apple tarafından devreye alınan gizlilik odaklı uygulama takip sistemi, ortaya çıktığı kadarıyla sosyal medya devlerine pahalıya patladı.

Kısa süre Facebook ya da yeni adıyla Meta CEO’su Mark Zuckerberg, son çeyrek özelinde düşük Facebook gelirleri için Apple’ı suçlamıştı. Kaçıranlar için Zuckerberg neden böyle dedi? Apple’ın yeni iOS temelli güvenlik sistemi yüzünden.

Bilmeyenler için iOS işletim sistemi özelleştirilmiş reklamlar için kullanıcı verilerinin toplanmasını engelleme özelliğine sahip. İşte bu özellik firmanın reklam gelirlerini düşürüyor. Çünkü Facebook’un ana gelir kaynağı reklamlar ve firma spesifik olarak da kişiye özel reklamlar üzerinden ciddi paralar kazanıyor.

Birçok diğer firma gibi kişilerin beğenilerini takip eden ve ona göre reklam gösteren Facebook, bunu iOS tarafında artık tam olarak yapamıyor. Bu olunca da gelirler otomatik olarak düşüyor.

Ortaya çıktığı kadarıyla Apple tarafından devreye alınan sistem, Snapchat, Facebook, Twitter ve YouTube gibi firmalara 10 milyar dolarlık bir kayıp yaşattı. Yani bu sistem olmasa firmalar 10 milyar dolar ya da daha üstünde reklam gelirini kasasına koyacaktı.

Apple, güvenlik konusunda yakında bir adım daha atacak

Kısa süre önce beta olarak kullanıma açılan iOS 15.2 beta içerisinde, ilk olarak WWDC’de gösterilen ve halen aktif edilmeyen “Uygulama Gizlilik Raporu” özelliği yer alıyor. Bu özelliği Apple kendisi şöyle açıklıyor:

“Uygulama Gizlilik Raporu’nu açtığınızda, uygulamalarınızda gerçekleşen işlemleri bir bakışta görebiliyorsunuz. Uygulamaların konumunuza, fotoğraflarınıza, kameranıza, mikrofonunuza ve kişilerinize son 7 günde ne sıklıkla eriştiğini Ayarlar’daki bir bölümden takip edebiliyorsunuz. Ayrıca uygulamaların bağlantı kurduğu alan adlarını da görüntüleyebiliyorsunuz. Gizlilik Değeri Etiketleri ve bu özellik birlikte kullanıldığında, uygulamaların gizliliğinizi nasıl ele aldığını daha detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz.”

Uygulama temelli gizlilik ve güvenlik için güzel olan özellik, çıktığı zaman “Ayarlar -Gizlilik” yolu izlenerek tek tuşla aktif edilebilecek. iOS 15.2 sürümü ile bazı başka değişiklikler de olacak.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi Mix 4’ün kutu içeriğine yakından bakın