reklamı kapat

POPÜLER

Facebook Messenger Instagram WhatsApp Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, düşük Facebook gelirleri için Apple’ı suçladı

Sosyal medyanın merkezinde kalmayı sürdüren Facebook, bugün bir kez daha Mark Zuckerberg merkezli bir haberle gündemde.

Sabah saatlerinde Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından verilen bir talimat gündeme gelmişti. Bu talimat doğrultusunda platformun odağını gençlere daha çok hitap edecek hale getirileceğini öğrendik. Şimdiye kadar karşılarına çıkan en güçlü rakibi TikTok olarak nitelendiren Zuckerberg, değişimin hemen olmasını beklemiyor ancak hedef belirlenmiş durumda.

Mark Zuckerberg bugün bir açıklama ile daha gündemde çünkü ünlü CEO en son çeyrek görüşmelerinde düşük Facebook gelirleri için Apple’ı suçladı. Peki neden? Apple’ın yeni iOS temelli güvenlik sistemi yüzünden.

iOS işletim sistemi özelleştirilmiş reklamlar için kullanıcı verilerinin toplanmasını engelleme özelliğine sahip. İşte bu özellik firmanın reklam gelirlerini düşürüyor. Çünkü Facebook’un ana gelir kaynağı reklamlar ve firma spesifik olarak da kişiye özel reklamlar üzerinden ciddi paralar kazanıyor.

Birçok diğer firma gibi kişilerin beğenilerini takip eden ve ona göre reklam gösteren Facebook, bunu iOS tarafından artık tam olarak yapamıyor. Bu olunca da gelirler otomatik olarak düşüyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook, metaverse konusunda da önemli bir adım atıyor

Biliyorsunuz Facebook, ortaya çıktığı kadarıyla metaverse konusundaki planlarını daha iyi yansıtması adına şirket adını değiştirmeye hazırlanıyor. Söylendiği kadarıyla bu ismi şu an şirketin CEO’su Mark Zuckerberg dışında pek fazla kişi bilmiyor. Yeni ismin direkt olarak 28 Ekim tarihli Connect konferansı kapsamında açıklanması bekleniyor. Ancak ismin bundan daha önce ortaya çıkması da olası görünüyor.

Metaverse inşa etmek için Avrupa Birliği ülkelerinden 10 bin kişiyi işe almayı planlayan firma, yeni bilgilere göre metaverse tarafına bu yıl 10 milyar dolarlık bir bütçe ayırmak istiyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon