reklamı kapat

POPÜLER

Meta Mark Zuckerberg LOG Tasarım

Zuckerberg, platformlarının zarar verdiği çocukların ailelerinden özür diledi

 - Güncelleme: 31 Ocak 2024 22:59

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, bugün kameralar karşısında platformlarının zarar verdiği çocukların ailelerinden özür diledi.

Mark Zuckerberg bu açıklamayı sosyal medyadaki çocukların güvenliği konusunda düzenlenen, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Yargı Komitesi merkezli görüşmeler kapsamında yaptı. Bu görüşmelerde X CEO’su Linda Yaccarino, TikTok CEO’su Shou Zi Chew, Snap CEO’su Evan Spiegel ve Discord CEO’su Jason Citron da açıklamalarda bulunuyor, bahsettiğimiz konuda Zuckerberg özetle, Facebook ve Instagram’ı kullandıktan sonra intihar eden ya da ruh sağlığı sorunları yaşayan çocukların ailelerinden özür diliyor. Zuckerberg görüşmeler kapsamında ailelere, “Yaşadığınız her şey için üzgünüm” dedi ve ekledi: “Hiç kimse yaşadığınız şeyleri yaşamamalı. Bu yüzden çocukları korumak adına bu kadar çok yatırım yapıyoruz. Hiç kimsenin sizin ve ailelerinizin yaşadığı şeyleri yaşamaması için sektör çapında çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.” Geçtiğimiz saatlerde de Instagram platformu yine Zuckerberg üzerinden çocuklara özel bir sürümle gündeme gelmişti. Kaçıranlar için Instagram, geçtiğimiz senelerde spesifik olarak 13 yaş altında çocukların kullanımına yönelik bir versiyon geliştiriyordu. Platformun başındaki isim Adam Mosseri, bu konuda yaptığı açıklama kapsamında direkt olarak Messenger Kids benzeri bir uygulama altyapısı geliştirdiklerini aktarmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çocuklara özel Instagram’da gelişmiş ebeveyn kontrolleri olacaktı ve böylece “kâğıt üzerinde” çocuklar rahatlıkla korunabilecekti. Daha sonra bu uygulamanın gerçek olmasını istemeyenler çıktı. Hatta bir grup Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e önemli bir çağrıda bulundu, çocuklara özel Instagram sürümünün faydadan çok zarar getireceği bildirildi.

Daha sonra ABD’den önemli bir hamle de gelmişti. 44 farklı ABD başsavcısı bir araya gelmiş ve ortak olarak çocuklar için Instagram’ın iptal edilmesi için Facebook’a ve Mark Zuckerberg’e ir bildiri de bulunmuştu. En son ise çocuklara özel Instagram için bir iptal kararı gelmişti. Firma uzunca bir süre bu uygulamayı yapmanın doğru olacağına inandıklarını aktarıyordu ancak bugün konuyla alakalı kapı bir kez daha kapatıldı. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, çok net olarak çocuklara özel Instagram için herhangi bir planları olmadığını belirtti. 

Zuckerberg açıklamaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER