reklamı kapat

POPÜLER

Adobe XD

Figma alımı iptal oldu ancak yine de Adobe XD için yolun sonu geldi

Dünyanın en büyük yazılım şirketleri arasında yer alan Adobe, 2022 yılında Figma’yı satın aldığını duyurmuştu ancak alımı tamamlayamadı.

“Elindeki büyük maddi güç ile tasarım dünyasında büyük bir tekel olma yolunda ilerliyor” cümlesinin sık sık kurulduğu isimlerden Adobe, tasarım platformu Figma’yı bünyesine katmasıyla gerçekten çok ses getirmişti. O zaman 20 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza atan şirket, Figma’nın alımını uzun süre beklese de tam olarak tamamlayamadı. Çünkü Birleşik Krallık’taki Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), bu satın alımın pazara ve tüketicilere zarar vereceği yönünde bir karar açıkladı. Bu konuda geçici bir karara varan kurum, Adobe’un alımı temiz olarak tamamlamasına büyük bir engel koymuştu. CMA tarafından yapılan inceleme, Birleşik Krallık’taki profesyonel tasarım pazarının yaklaşık yüzde 80’inin Figma’yı kullandığını ortaya koyuyordu, anlaşmanın alandaki inovasyona net olarak zarar vereceği düşünülüyordu. Bu konuda CMA, Figma’nın satın alınmasının tasarım yazılımı alanındaki iki ana oyuncu arasındaki rekabeti ortadan kaldıracağını ve dolayısıyla inovasyon ile rekabetçi yeni ürünlerin geliştirilmesini azaltacağını düşünüyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu yüzden son aşamada iptal edilen Figma alımı, ilginç olarak XD’yi yeniden gündeme getirmeyecek. Figma’ya yapılan yatırım sonrasında geriye düşen Adobe XD, resmi açıklamaya göre artık herhangi bir yatırım ya da geliştirme çalışması görmeyecek. İnternet siteleri ya da uygulamalar için kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımları yapmak için kullanılan XD, hiçbir zaman aşırı öne çıkmadı ancak tarih olması bazı kişiler için oldukça üzücü görünüyor.

Adobe XD ve Figma gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

İLGİLİ HABERLER