reklamı kapat

POPÜLER

Amazon Türkiye "Gülümseten Kasım Fırsatları"

Amazon Türkiye, bazı siparişleri ek ambalajlama yapmadan gönderecek

 - Güncelleme: 31 Ocak 2024 15:10

Amazon Türkiye, bazı siparişleri ek ambalajlama yapmadan göndereceğini duyurdu. Amaç sürdürülebilirliğe katkı sağlamak.

Şirket uygun ürünleri üreticinin orijinal paketinden başka ek bir ambalajlama yapmadan, sadece adres etiketi ekleyerek teslim etmeye başladı. Bu konuda bir açıklama yapan Amazon şunları aktardı:  “Amazon.com.tr, seçkisindeki belirli ürünleri ek bir ambalajlama yapmadan göndermeye başladığı yeni bir programı hayata geçirdi. Türkiye’deki bu yeni program satış ortaklarını, ürünlerini çevre dostu ve ek Amazon ambalajı gerektirmeden müşterilere gönderilmeye hazır, açılması kolay ambalajlarda paketlemeye teşvik ediyor. Ürünler, sadece adres etiketi eklenmiş olarak müşterilere ulaştırılıyor. Ürünlerin paketlenmesinde ek ambalaj kullanılmaması, gönderilerin daha küçük ve daha hafif olması anlamına geliyor, bu da paket başına teslimat emisyonlarının azalmasına katkı sağlıyor. Ayrıca müşterilerin ek bir Amazon karton kutusunu veya zarfını geri dönüştürmesine de gerek kalmıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Atılan adım kapsamında Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott, “Müşterilerimiz Amazon.com.tr’den satın aldıkları ürünlerin hızlı ve güvenli bir şekilde, minimum ambalaj kullanılarak kendilerine ulaşmasını istiyor. Yeni ambalaj programımız, teslimatlarda kullanılan fazladan ambalajları tamamen ortadan kaldırmayı ve yalnızca ürünü korumak için gerektiğinde ekstra bir karton veya zarf kullanmayı amaçlıyor. Bu uygulamayı hayata geçirmekten mutluluk duyuyor ve müşterilerimizin teslimatlarında daha az ambalaj kullanılacak olmasının faydalarını takdir edeceklerini umuyoruz.

Ancak zaman zaman müşterilerimizin, örneğin arkadaşlarına veya aile üyelerine hediye aldıklarında, siparişlerinin ek ambalaj ile paketlenmesini tercih edebileceklerini de biliyoruz. Biz de elbette bu sürprizleri bozmak istemeyiz. Bu nedenle müşterilerimize, siparişleri ambalajsız gönderilebilecek durumda olsa bile ‘içindekini gizle’ seçeneği sunuyoruz. Bu seçeneği tercih eden müşterilerimizin ürünleri, hiçbir ek ücret olmadan ek ambalaj ile paketlenmeye devam ediyor.” dedi.

Süreç hakkında şunlar da paylaşıldı: “Amazon Türkiye, mutfak aksesuarları, spor ekipmanları ve ofis malzemeleri de dâhil olmak üzere binlerce seçilmiş ürünü bu programa dâhil etti. Müşterilere orijinal ambalajlarında güvenli ve emniyetli bir şekilde ulaşmalarını garanti altına almak için bu ürünlerin her biri sert düşme testlerinden geçirildi. Ürün ek ambalajlama yapılmadan orijinal paketi ile gönderilmeye uygunsa, ödeme sırasında müşteriye ürünün “içinde ne olduğunu gösteren” bir paketle teslim edileceğini içeren bir mesaj gösteriliyor.

Siparişlerini gizlemek isteyen müşteriler ise “Ek Amazon ambalajı olmadan gönderilir” onaylı birçok ürün için açılır menüyü kullanarak “İçindekini gizle, Amazon ambalajında gönder” seçeneğini tercih edebiliyor. Ek paketleme gerektiğinde ise Amazon, akıllı paketleme seçimleri yapılmasına yardımcı olmak amacıyla makine öğrenimine dayanan algoritmaları kullanıyor. Böylece ürünler paketlere daha iyi sığıyor, mümkün olduğunca az malzeme kullanılıyor ve müşterilerin siparişleri güvenli bir şekilde kapılarına kadar ulaşıyor. Amazon Türkiye’nin “Ek ambalaj olmadan gönderilir” programı hakkında daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.”

Amazon Türkiye adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER