reklamı kapat

POPÜLER

amazon

Amazon yeni drone’unu Jeremy Clarkson’la tanıttı [Video]

PrimeAir servisi ve drone’larla sipariş teslimatı çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Amazon, yeni drone’unu görücüye çıkardı. Kısa bir süre önce dünyaca ünlü “Top Gear” programı sunucusu Jeremy Clarkson ve ekibini transfer eden Amazon, ünlü sunucunun rol aldığı tanıtım sipariş teslimat videosunu da yayınladı.

Şirketin tasarımını üstlendiği yeni drone, daha önce ortaya çıkan drone’dan çok daha farklı bir görünüme sahip. Yaklaşık 25 kilometre menzile sahip olduğu belirtine drone yaklaşık 88 kilometre hıza ulaşabiliyor. Amazon’un farklı amaçlar ve farklı ortamlar için farklı drone’lar tasarlayacağı belirtiliyor. Helikopter tarzında kalkışa sahip olduğu görülen drone, Amazon’un deposundan teslim aldığı ürünleri iniş yaparak müşterilerin kapısına bırakıyor.

İniş yapmadan önce müşterinin bahçesinin müsait olup olmadığını akıllı telefonlara veya tabletlere bildirim olarak gönderen drone, bahçe müsaitse iniş yapıyor. Eğer bahçe müsait değilse kullanıcı drone’a bahçenin müsait olmadığını bildirebiliyor. Drone da bir süre havada kalıp işlemin bitmesinin ardından sevkiyatı gerçekleştiriyor. Şu an için test çalışmaları devam eden servisin ne zaman kullanıma sunulacağı ise belirsizliğini koruyor.