reklamı kapat

POPÜLER

Amazon’un drone’la teslimat sistemine paraşüt takviyesi

Uzun süredir teslimat yapabilmesi için geliştirilen drone’lar Amazon‘un gelecek planları arasında önemli bir yere sahip. Drone’ler yardımıyla teslimat teknolojilerini oldukça ciddiye alan firma şimdi de bu cihazların iniş yapamayacağı yerlere özel bir sistem geliştirdi.

İnternet alışverişi denildiğinde akla ilk gelen firmalardan biri olan Amazon geçtiğimiz aralık ayında drone ile ilk teslimatını gerçekleştirmişti. Amazon Prime Air ismiyle anılan bu servis Cambridge‘de test sürecine devam ediyor. Amazon tesislerine yakın bir çember içinde yapılan teslimatlar sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor ancak bu etraftaki boş araziler dolayısıyla mümkün oluyor. Firmaya ait drone’lar teslimat noktasına en yakın ve uygun yere iniş gerçekleştiriyor. Fakat büyük şehirlerde veya daha kalabalık merkezlerde bu tarz bir iniş yapmak pek de mümkün olmuyor. Amazon da bu koşulları göz önünde bulundurarak farklı teslimat sistemlerine odaklanıyor.

Amazon tarafından geliştirilen yeni sistem patent işlemleri sayesinde gün yüzüne çıktı. Firma bu sefer kargoyu sahibine ulaştırabilmek için drone’lardan aşağı bırakılan bir paraşüt sistemi üzerinde duruyor. Uzaktan kontrol edilebilen bu cihazlar paketin bırakılması için en uygun noktası seçiyor. Ardından bırakılan kargo paraşüt yardımıyla yumuşak bir iniş gerçekleştiriyor. Kontrollü inişin aynı zamanda basınçlı hava ile de mümkün görünüyor. Tabii tüm bunların pratikte ne kadar işe yarayacağını zaman gösterecek. Haberde bahsi geçen sisteme dair görseli hemen aşağıda bulabilirsiniz.