reklamı kapat

POPÜLER

UPS’in teslimat drone’ları için geri sayım başladı [Video]

Drone’la ürün teslimatları hızla yaygınlaşıyor. Amazon uzun bir süredir drone’larla teslimat yapabilmek adına testler yapıyor ve farklı bölgelerde teslimat yapabilmek için izin ayarlamaya çalışıyor. Fakat tahmin edilebileceği üzere Amazon bu alanda tek olmayacak. Özellikle de kargo şirketleri bu teslimat türüne sıcak bakıyor. Önde gelen kargo firmalarından biri olan UPS, çok yakında drone’la teslimatların başlaması için çalışmalar yürütüyor. 

Belirtilenlere göre drone’lar Florida’da yer alan bir bir bölgede test ediliyor. HorseFly UAV Delivery Drone olarak adlandırılan drone’lar, UPS’in kargo araçlarıyla bağlantılı olarak çalışıyor. Geliştirilen drone, aracın tavan kısmında, üstü kapalı bir vaziyette duruyor. Araç içerisindeki ekrandan drone’un teslimat için gideceği adres işaretleniyor. Drone’un üzerindeki koruyucu kısım açılıyor ve teslimat süreci başlıyor. Drone kargoyu teslim ederken araç da diğer kargonun teslim edileceği noktaya doğru hareket ediyor. Aracın yerini algılayabilen drone, farklı bir noktada bile olsa aracı bularak istasyonuna yerleşiyor.

UPS’in drone’unun özellikle de araçla teslimatın zor olduğu kırsal bölgelerde işleri oldukça kolaylaştıracağı söyleniyor. Belirtilenlere göre kargo araçları günlük dağıtım rutinlerinde sadece 1.5 kilometre bile daha az yol gitse, UPS bir yılda 50 milyon dolara yakın tasarruf sağlamış oluyor. Kullanımına ne zaman başlanacağı henüz bilinmeyen drone’ların nasıl çalıştığına haberin görselindek videodan göz atabilirsiniz.