reklamı kapat

POPÜLER

Amazon, insansız hava araçlarıyla sipariş teslimatına hazırlanıyor [Video]

Geçtiğimiz haziran ayında Dominos’un insansız hava aracı ile pizza teslimatı yapacağını sizlerle paylaşmıştık. İlk olarak online kitap satışında yakaladığı başarı ile adını duyuran, daha sonra ise internet üzerinden satılabilecek hemen her şeyi satarak dünya genelindeki 225 milyon müşterisi ile küresel bir perakende devine dönüşen amazon.com da, ilkleri denemeye ve gerçekleştirmeye devam ediyor. Son olarak, rutin işleri sıra dışı yöntemlerle gerçekleştirme konusunda uzman olan şirketin kurucusu Jeff Bezos, Amerika’da CBS kanalında konuk olduğu 60 Dakika programında amazon.com siparişlerinin tesliminde yeni bir yöntemi daha kullanacaklarını açıkladı.

Amazon, PrimeAir servisiyle Drone olarak adlandırılan insansız hava araçlarını kullanarak daha hızlı ürün teslimatı yapmayı amaçlıyor. Drone’lar, Amazon’un deposundan teslim aldığı ürünleri iniş yaparak müşterilerin kapısına bırakıyor ve tekrar havalanarak depoya dönüyor. 16 kilometrelik alan içinde yaklaşık 2,3 kilogram ağırlığa kadar olan ürünleri (saklama kabı içerisinde) taşıyabilen araç, sipariş verildikten sonra 30 dakika içinde müşterinin ürününü teslim edebiliyor. Şu an için test aşamaları devam eden servis, Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’a göre önümüzdeki birkaç yıl içinde aktif olarak kullanılmaya başlayacak.

Amazon AR-GE departmanının bu teknoloji üzerinde çalıştığını ve halen almaları gereken çok mesafe olduğunu belirten şirketin patronu, Federal Havacılık Dairesi’ni ikna etmenin de bu adımlardan bir tanesi olacağını söylüyor. Her ne kadar Amerikan Federal Havacılık Dairesi’nin Drone’ların ticari amaçla kullanımını 2012 yılında onaylayan bir kararı bulunsa da Amerika’da bazı eyaletlerde yerel polisin dahi bu uzaktan kumandalı multikopterleri kullanması yasaklanmış durumda.

amazon 2

Yasal engelleri aşar aşmaz bu teknolojiyi uygulayacaklarını belirten Amazon, internet sitesi içerisinde de bir sayfa oluşturarak bu fütüristik projeyi müşterilerine anlatmaya başlamış durumda. Projenin sahibi, Amazon olarak amaçlarının herkese her şeyi satmak olduğunu belirten Jeff Bezos olunca her ne kadar bilim kurgu olarak görünse dahi geçmişteki başarıları da dikkate alındığında gerçekleşme olasılığının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

VİDEO 

YORUMLAR