reklamı kapat

POPÜLER

google

Google X’ten Amazon PrimeAir’e rakip insansız hava aracıyla teslimat projesi [Video]

Amazon’un PrimeAir servisiyle Drone olarak adlandırılan insansız hava araçlarını kullanarak daha hızlı ürün teslimatı yapmayı amaçladığını açıklamasının ardından, Google’dan cevap gecikmedi.
Google Project Wing

Google’ın gizli ve gelecek vaad eden projelerle ilgilenen laboratuvarı Google X, Project Wing olarak adlandırdığı projesiyle insansız hava araçları ile sipariş teslimatı hazırlığı içinde. Bu projenin çalışmalarını iki yıldır gizlilik içinde yürüttüğü söylenen Google, test uçuşuna ait bir videoyu kendi YouToube kanalı üzerinden paylaştı. İnsansız hava araçlarını kullanarak daha hızlı ürün teslimatı yapmayı planlayan Google, depodan aldığı ürünleri iniş yapmadan müşterilerine ulaştırmayı hedefliyor.
Google Project Wing

Amazon’un PrimeAir servisinde hava aracı teslim aldığı ürünleri iniş yaparak müşterilerin kapısına bırakıp, tekrardan havalanarak depoya dönüyor. Google’ın servisinde ise hava aracı ürünü ip sarkıtarak yere indiriyor. Yaklaşık 8,6 kilogram ağırlığındaki hava aracı, yaklaşık 10 kilograma kadarki ürünleri taşıyabiliyor. GPS, radyo, ölçüm sensörü, jiroskop ve akseloremetre gibi özellikleri bünyesinde barındıran hava aracının test uçuşları (1 km’lik alan içinde) Avustralya’da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden profesör Nick Roy önderliğinde gerçekleşti. Şu an için test aşamasında olan aracın bazı bölgelerde ticari amaçla kullanımı yasak olduğu için Google’ın ilk etapta bu sorunu çözmesi gerekiyor. Bu sorunun halledilmesi durumunda insansız hava araçlarıyla ürün teslimatlarını ilerleyen yıllarda göreceğiz.

google

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Google X’ten Amazon PrimeAir’e rakip insansız hava aracıyla teslimat projesi [Video]” için bir cevap

  1. sasfas dedi ki:

    müstakil evler için güzelde şehir içi siteler hakkında ne düşünüyolar yoksa artık posta kutuları apartmanların tavanlarına mı çıkarılcak