reklamı kapat

POPÜLER

Almanlar da insansız hava aracıyla teslimata başlıyor

Son günlerde ismini sıkça duyar olduğumuz insansız hava araçlarına ilgi her geçen gün artıyor. Yakın mesafeler için hafif yük taşıma amacıyla kullanılan cihazlar şimdi de Almanya’da boy gösterdi.

İlk olarak Dominos’un pizza tesliminde tercih ettiği insansız hava aracı, daha sonra dünyanın en büyük alışveriş platformlarından Amazon’un son projesiyle karşımıza çıkmıştı. Ürün sevkiyatına farklı bir boyut kazandıran teknoloji, çeşitli otoriteler tarafından geleceğin teknolojisi şeklinde yorumlanıyor. Firmaların büyümeye yönelik yenilikçi planları ise yavaş yavaş bu yönde şekillenmeye başlıyor.

Öyle ki Alman posta servisi Deutsche Post DHL, drone yardımıyla posta teslimatı yapmak için kolları sıvadı. Hazırlanan insansız hava aracının şimdilik sadece test niteliği taşıdığını söyleyen yetkililer, hedeflerinin -insan kontrolüne ihtiyaç kalmadan- kendi rotasını bulup daha uzun mesafelere gidebilen hava araçları geliştirmek olduğunu belirtiyorlar. Nehrin iki kıyısı arasında temsili posta gönderen firma sistemin ne zaman hayata geçirileceği hakkında net bir bilgi vermedi.

İLGİLİ HABERLER