reklamı kapat

POPÜLER

Facebook Messenger Instagram WhatsApp Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, Facebook ihbarcısının iddialarına ilk cevabı verdi

Mark Zuckerberg, Facebook ihbarcısının yaptığı açıklamalar hakkında ilk defa konuştu. CEO tahmin edebileceğiniz tavrı takındı.

Bilmeyenler için eski Facebook çalışanı Frances Haugen, geçtiğimiz günlerde şirket içerisinden büyük bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Facebook’a yönelik ciddi suçlamalarda bulunan Haugen, şirketin nefret söylemi karşısında kârlılığa öncelik verdiğini belirtti.

Haugen, Facebook’ta hemen her konuda önceliğin para yani yüksek kârlılık olduğunu belirtti ve bu yüzden firmanın birçok durumu gücü olmasına rağmen tam olarak engellemediğini iddia etti. Platform içerisinde birçok saldırgan durumun, etkileşim ve reklam geliri gözetilerek gerektiği kadar durdurulmadığı da Haugen tarafından aktarılanlar arasında yer alıyordu.

ABD’de yaşanan kongre baskınını engelleme konusunda da Facebook’u suçlayan Haugen, bu söylemleriyle gerçekten büyük olay yarattı. Beklenen esas yanıt ise ancak bugün geldi.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, direkt olarak bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı. İnsanları kızdırma / üzmek için çalışmadıklarını, bunu yapan hiçbir teknoloji şirketinin olduğunu da düşünmediğini belirten Mark, iddiaların son derece mantıksız olduğunu ve hiçbir anlam ifade etmediğini belirtti.

Reklamlardan para kazandıklarını belirten Zuckerberg, reklam verenlerin reklamlarını zarar verici içeriklerin yanında görmek istemediğini de aktardı. Yani nefret söylemi karşısında kârlılığa öncelik vermediklerini ve direkt olarak reklam verenlerin bunu istemediğini söyleyen CEO, her şeyi daha iyi yapmak için çalışmaya devam edeceklerini de belirtti.

Facebook, yaşanan sızıntı ile de büyük ses getirmişti

Biliyorsunuz kısa süre önce Facebook ve ona bağlı Instagram, WhatsApp ve Messenger gibi servislere tam 6 saat boyunca erişim sağlanamadı. Yaşanan sorun Facebook’un şimdiye kadar yaşadığı en büyük kesintilerden birisine neden oldu.

Bu sorun yüzünden Facebook’un çalışanları dahi kendi sistemlerine erişemedi, şirkete giriş yapamadı ve veri merkezine çözüm için fiziksel olarak gitmek zorunda kaldı. Peki gece geç saatlerde çözülen sorunun arkasında tam olarak ne yer alıyordu?

Bu konuda da bir açıklama yapan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, öncelikle herkesten yaşananlar için özür diledi. Sevindirici olarak bu kesintinin arkasında bir siber saldırı yer almıyordu. Yani Facebook’un sunucularından herhangi bir veri çalınmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Açıklamaya göre yaşanan dev soruna bazı çok kilit ayar değişiklikleri neden oldu. Burada spesifik olarak BGP güncellemesinde sorun çıktı ve Facebook’ın diğer ağlara bağlanmasına imkan tanıyan DNS yönlendirme bilgileri silindi. Bu yüzden tüm servisler bir anda kullanılmaz daha doğrusu erişilemez hale geldi.

BGP yani Border Gateway Protocol ya da Türkçe karşılığıyla Sınır Geçit Protokolü, internet servis sağlayıcıları tarafından kullanılan gelişmiş bir yönlendirme protokolü olarak tanımlanıyor ve tüm teknik detayları burada yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın yeni kablosuz kulaklığı ile tanışın

İLGİLİ HABERLER