reklamı kapat

POPÜLER

2021 Honda Jazz Crosstar Hybrid incelemesi

Otomobil nedir? Honda Jazz Crosstar Hybrid incelemesi

Bu yılın en merak ettiğimiz otomobillerinden birisi olan Honda Jazz Crosstar Hybrid, sunduğu özelliklerle günümüz dünyasının en başarılı modelleri arasında.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan ucuz ulaşım ihtiyacı, savaş öncesi dönemde varlığını göstermiş üreticilerin daha önce deneyimlemediği segmentlere kaymasına neden oldu. Özellikle şehir içi kullanımlarda hayat kurtarıcı nitelikte olan Fiat 500 ve BMW Isetta gibi modellere baktığımızda markalarının o zorlu dönemden çıkışında ne denli önemli olduğunu görebiliriz. Takvimleri ileriye sarıp 2015 yılına gittiğimizde ise otomotiv tarihinin belkide daha önce görmediği türden bir gireceği bir dönemin temellerinin atıldığını hatırlatmak istiyoruz. Bugün tüm markaların planlarının merkezinde olan elektrik gücünün ses getirmeye başladığı son 5-6 yıllık virajlar sonucunda artık rekabeti sonuna kadar hissetmeye başladığımız tablolar bizi karşılıyor. Elektrik gücünün çeşitliliğine paralel olarak gelen altyapı eksikliği, hibrit otomobilleri kusursuz bir geçiş aracı haline getiriyor. Uzak Doğulu üreticiler ise hibrit teknolojisinin vadettiği ekonomik sürüş ve daha çevreci karakteriyle uzun yıllar daha önemli oyuncu olmasını bekliyor.

Tüm bu parçalara baktığımızda aslında “otomobil” kavramının da altyapısal bazda tekrar sorgulandığı ve tartışıldığını görebiliriz. Dünya tüketiminin kompakt modeller üzerinden ekonomi odağında şekillendiği bu süreçte kullanıcıların temel beklentileri de tahmin edebileceğiniz gibi iktisadi bir otomobile sahip olmaktan geçiyor. Honda’nın 2001 yılından beridir ürün gamında yer verdiği ve artık dördüncü jenerasyonuyla yollarda olan Jazz, “Otomobil nedir?” sorusunu güncel koşulları da baz alarak bir kullanıcı gözünden tekrar sorgulamamıza vesile oldu. Yeni nesliyle birlikte elde ettiği ileri seviye hibrit teknolojisi ve güvenlik elemanları sayesinde ekonomik sürüşte adeta boyut atlayan bir sürüş deneyimini de beraberinde getiren Honda Jazz Crosstar Hybrid, gözden kaçırılamayacak kadar başarılı dinamikleriyle bu yılın en favori modellerimizden biri olmayı başarıyor.