reklamı kapat

POPÜLER

Otomobil nedir? Honda Jazz Crosstar Hybrid incelemesi

TASARIM

Tanıtımıyla birlikte tanışmayı merakla beklediğimiz otomobillerden birisi haline gelen Jazz, pazarda var olan SUV ilgisinden nasibini alarak test konuğumuz olan Crosstar versiyonuna da ilk kez dördüncü jenerasyonla kavuşmuş oldu. Dord Fiesta ve Hyundai i20 Active versiyonlarındaki felsefenin bir benzerinden doğan Crosstar versiyonu, Jazz’ın yenilenen yüzünün en dikkat çekenlerinden birisi. Özellikle bu versiyonla birlikte gelen Okyanus Mavisi renk seçeneği, yeni jenerasyonun tasarım karakteriyle birlikte çok keyifli bir bileşen sunuyor. Jazz’a dışarıdan baktığınızda standart versiyonda da en baskın şekilde kendisini hissettiren parçaların ışıklandırma grubu olduğunu söyleyebiliriz. Akıllarımıza BMW i3’ü de getiren ve yer yer yansımalarla bu hissiyatı güçlendiren ön far grubunda, oldukça belirgin şekilde konumlandırılan LED gündüz farı gerçekten keyif veriyor. Crossstar ile standart versiyonu ayıran temel farkların başında ise ön ızgara geliyor. Burada plastik ve daha geniş bir aksam kullanılıyor.


Crosstar versiyonuyla birlikte Jazz’ın dinamiklerinde araziye vurgu yapan belli başlı değişimler standart olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz süreçte deneyimlediğimiz rakiplerinde olduğu gibi bu parçalar arasında; tavan barları, çift renk seçeneği, plastik tampon ve gövde panelleri ve 16 inçlik özel tasarım jantlar ön plana çıkıyor. Crosstar paketinde sunulacak ana renk seçenekleri de diğer Jazz versiyonlarıyla ayrılacak daha hareketli parçalar üzerine kurulu.


Gövdeye yapılan değişimlerle birlikte standart Jazz ailesinden ebatsal olarak biraz daha büyük olan Crosstar, bunun bir götürüsü olarak 0-100 gibi performans bölümlerinde ufak da olsa daha geride konumlanıyor. Aracın yerden yükseklik değerinin de standart pakete göre artırılmış olması (HB:1.526 mm – Crosstar: 1.556 mm), hafif arazi sürüşlerinin de yolunu açıyor. Genel tabloya baktığımızda Crosstar’ın ailenin diğer üyelerinden 30 milimetre daha yüksek, 31 milimetre daha geniş ve 46 milimetre daha uzun olduğunu görüyoruz. Dış taraftaki ebat artışının bagaj kısmında ise tam ters eğride olduğunu biliyoruz. Bu paketi tercih edecekler, toplamda 298 litre olarak gelen bagaj hacminin hatchback versiyondan 6 litre daha az geldiğini bilmeli.

İLGİLİ HABERLER