reklamı kapat

POPÜLER

Dacia yeni logo

Dacia cephesinde gelecek iddiası büyüyor; Aston Martin’den önemli transfer

 - Güncelleme: 06 Ekim 2021 00:38

Yeni Tasarım Başkanı’nı Aston Martin’de bulan Dacia, içerisinde bulunduğu dönüşümü ses getirme konusunda yeni bir boyuta taşıyor.

90’lı yılların sonunda Renault tarafından satın alınmasıyla birlikte adım adım yeniden doğuşuna şahit olduğumuz Dacia, bugün bakıldığında grubun en başarılı markalarında başı çekiyor. Fiyat/performans bazında ortaya koyduğu ürünlerle girdiği her segmentte çok ciddi pay kapmayı başaran Romanya merkezli üretici, özellikle amiral gemisi Duster ile geniş çaplı bir kitleye erişerek günümüze kadar geldi. Renault Grubu’nun 2021 Ocak ayında gerçekleştirdiği yenilenme duyurusundan üzerine düşeni fazlasıyla alan Dacia, pek çok tarafta elektrifikasyon odağında gerçekleşen dönüşüm sürecini ilk aşamalar için sadece tasarım ve marka kimliğiyle yansıtma kararı aldı.

Bu sayede “erişilebilir modeller ortaya koyma” felsefesini korumak isteyen yönetim, kullanıcılarına daha karakterli araçlar sunmak için tasarım değişimlerine gitti. İlk olarak Sandero ürün gamıyla başlayan ve son olarak Jogger ile devam eden bu dönüşüm sürecini taçlandıracak isimse Bigster modeli olacak. Dacia’nın yeni marka logosunu kullanacağı ilk model konumunda olan ve Duster’ın üzerinde konumlanan bu model, Romanyalı üretici için yepyeni bir kulvara da geçiş anahtarı niteliği taşıyor. Tüm bu hareketlilik ortamında ortaya çıkacak modeller için elini daha da güçlendirmek isteye Dacia, geçtiğimiz günlerde çok önemli bir tasarımcıyı bünyesine dahil etti. Son olarak Aston Martin’in tasarım ekibinin başında görev alan Miles Nürnberger, artık Dacia’nın yükselişi için önemli bir rol üstlenecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Miles Nürnberger ile Dacia Bigster çevresindeki beklentiler yükseldi

Miles Nürnberger’in Aston Martin tarafından pek çok önemli projenin yaratıcıları arasında. Son olarak Valkyrie projesiyle adından söz ettiren başarılı tasarımcı, Romanyalı markaya geçiş süreciyle birlikte kendisi için de bambaşka bir dünyaya geçiş yapıyor. Bu hamleyle ilgili Autocar’a açıklamalarda bulunan Nürnberger, Aston Martin gibi bir oluşumdan buraya geçiş sürecini “yeni bir meydan okuma” olarak tanımlıyor. Süreçle ilgili soruları yanıtlayan başarılı tasarımcı; “Geçmişime bakarsanız buraya gelene kadar pek çok farklı markada, farklı segment otomobillerde çalıştığımı görebilirsiniz. Örneği Citroen C3 Picasso üzerinde çalıştım, Land Rover, Ford ve Lincoln gibi markalarla Birleşik Devletler tecrübesi edindim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dacia tarafında beni heyecanlandıran ve gerçekten ilgimi çeken şey, markanın yeniden yapılanma planı ve vizyonuydu. Başka markalara geçmek gibi seçeneğim de vardı. Buradaki fark ise tekrar edilmeyen, tamamen yeni şeyin oluşturulma çabası. Herkes bana 150 bin dolarlık bir Aston Martin’den 15 bin dolarlık fiyat/performans otomobili tasarlayacağım keskin bir dönüş konusunda açıklamalarda bulunuyor. Belli çerçeveler dışında tasarım yaklaşımı dediğimiz şeyin aynı olduğunu düşünüyorum. İyi bir tasarımcı kendisini her markada gösterebilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Size DBX ve Valkyrie modelleri üzerinden örnek verebilirim. Birbirinden apayrı dinamiklerde olan bu iki otomobil ile Aston Martin ekibi olarak aynı anda ilgilendik. Sonucunda da ortaya başarılı otomobiller çıktı. Dacia için de farklılık karakterinin korunacağı bir çizgi bizi bekliyor. Renault Grubu’ndan ayrılan ve kendi havasını yansıtan modeller ortaya koyacağız. Buradaki ana unsurlarımız basitlik, maceracı ve kullanışlılık olacak.
” ifadelerine yer verdi. Miles Nürnberger’in bu kararı almasında en büyük etmenlerden birisinin de Peugeot’da büyük işler başaran Giles Vidal’in, Renault’nun Tasarım Başkanı görevine getirilmesi olarak görülüyor. Otomotiv tasarımında imza olmuş Laurens van den Acker’in Renault Grubu Tasarım Başkanı olduğunu düşündüğümüzde, inanılmaz bir ekibin ortak noktada buluştuğunu da söyleyebiliriz. 2022 itibarıyla daha somut parçalarıyla karşımıza çıkarılmasını beklediğimiz Bigster’in, Nürnberger’in dokunuşuyla detaylarında çok daha tatmin edici ve etkileyici bir model olma konusundaki iddası da daha fazla olacak.

İlgili video

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric