reklamı kapat

POPÜLER

Lotus Emira

Lotus Emira; marka tarihinin son benzinli otomobili için Türkiye ön sipariş alımı başladı

Elektrik dönüşümü öncesindeki son benzinli olacak Lotus Emira, Avrupa sonrası Türkiye’deki kullanıcılar için de ön siparişe açıldı.

Elektrik dönüşümüne dahil olan markalar arasındaki yerini hızlı şekilde alan Lotus, özellikle Evija ile yapabileceği şeyler konusunda çok ciddi bir beklenti yarattı. 2022 yılından itibaren ürün gamının tamamını elektrik odağında şekillendirecek olan İngiltere merkezli üreticinin geleneksel motorlara vedası Emira ile gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz temmuz ayında tanıtımı gerçekleştirilen ve halihazırda var olan ürün gamındaki tüm modellerden ayrılan Lotus Emira için geçtiğimiz ay içerisinde Avrupa odaklı başlayan ön sipariş süreci artık Türkiye’deki kullanıcılar için de mümkün olacak. 2022 yılı baharında ilk teslimatlarına başlayacak olan otomobilin vergisiz olarak 75.000 euroluk başlangıç fiyatıyla satışa sunulması bekleniyor. Detaylı fiyat bilgisi ise ekim ayının sonunda netleşecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lotus Emira teknik özellikleri

Geleneksel motorlara yapılacak olan veda için özel bir hazırlık yapan Hethel’deki mühendisler, burada bizleri ilk niteliğinde bir sürprizle selamlıyor. Emira ilk kez Mercedes-AMG kaynaklı motora sahip olan bir Lotus olarak kayıtlara geçecek. A-Serisi’nin AMG versiyonlarından tanıdığımız 2.0 litre hacimli bu motor yaklaşık 300 beygir güçle görev yapacak. Standart olarak yine AMG dokunuşlu 7 kademeli otomatik şanzımanla kombin edilen bu motorla birlikte Emira’nın 0’dan 100’e hızlanmasın 4,5 saniyeden kısa sürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lotus’un Exige ve Evora modellerinde kullandığı Toyota kaynaklı 3,5 litrelik altı silindirli motor da Emira dinamiklerinde tercih edilebilecek. 6 kademeli otomatiğin yanında yine aynı oranda manuel şanzımanla alınabilecek olan bu motor 400 PS güç ve 430 Nm tork değerleriyle varlığını sürdürmeye devam ediyor. Emira’nın bu motorda maksimumda 290 km/s hıza erişebildiği ve 0’dan 100’e 4 saniye dolaylarında çıkabildiği bir teknik tablo bizi bekliyor.

İlginizi çekebilir

700 km menzil, 1.500 Nm tork; Bentley EXP 100 GT nefes kesen detaylarıyla tanıtıldı