reklamı kapat

POPÜLER

Dacia Duster Julien Ferry

Geliştirme sorumlusundan yeni nesil Dacia Duster hakkında ilk kilit açıklamalar

Yeni nesil Dacia Duster için süreç henüz ilk aşamalarında iken, Ürün Geliştirme Sorumlusu Julien Ferry öncelikleri net şekilde ifade etti.

Makyajlı versiyonuyla birlikte elde ettiği otomatik şanzıman desteğiyle uzun süredir eksik kalan bir noktası daha kapatılan Duster için Dacia cephesinde beklentiler her zaman olduğu gibi yüksek. Arazi yetenekleri baz alındığında 4×4 segmentinin fiyat/performans bazındaki lideri iddiasını taşıyan Duster, donanım ve tasarım olarak yukarıya taşınsa da artık kapsamlı bir yeni jenerasyon için de gün sayıyor. Özellikle markasının içerisinde bulunduğu kimlik dönüşümüyle bir araya geldiğinde halihazırdaki neslin satış başarısını katlama potansiyeli taşıyacak olan yeni model için marka içerisinde yavaş yavaş detaylar gelmeye de başladı. Önümüzdeki süreçle ilgili ilk ipuçlarını veren Duster’ın geliştirme sorumlusu Julien Ferry, erişilebilirlikten taviz verilmeyeceğini net şekilde ifade ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Dacia Duster için erişilebilirlik kilit nokta olacak

Renault grubunun bu yılın ilk günlerinde duyurusunu gerçekleştirdiği “Renaulution” stratejisi, Lada da dahil olmak üzere çatının altındaki tüm isimleri etkiliyor. Elektrifikasyonun merkezinde şekillenen bu dönüşüm planı Dacia tarafında ise fiyat odaklı olarak daha kademeli şekilde ürün gamına yansıtılacak. Şarj edilebilir hibrit kombinasyonlarının araç fiyatlarını önemli oranda artırmasının ışığında Dacia’nın gidebildiği yere kadar mild-hybrid odağında ürünler ortaya koyacağı bir süreç bizi bekliyor. Yeni Duster için de bu dinamiklerin geçerli olduğunu net şekilde söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni jenerasyonun yerini alacağı dinamiklerle aynı fiyat/performans çerçevesini çizmesinin elzem olduğunu dile getiren Julien Ferry; “Marka olarak baktığımızda bizim konumumuz, fiyatına göre yüksek performans verebilen araçlar ortaya koymak. Araziye yeteneği olan basit araçlar arayan kullanıcıların kafalarındaki ilk adres de bu tarif üzerine şekilleniyor. Bugün baktığınızda Duster’ın arazi yeteneği konusunda uzman olmamasına karşın en iyiler arasında olduğunu görebilirsiniz. Biz bu dinamikleri fiyat bazında da koruyarak kullanıcılara en güncel modeli sunmaya odaklanacağız.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Duster’ın altyapı olarak Renault Captur ile paralellik göstermek üzere CMF-B üzerine geliştirilmesi bekleniyor. Şarj edilebilir hibrit dinamiklerini de destekleyen bu platformla birlikte Duster’ın elektriğe geçiş aşamalarını da somut şekilde göreceğiz. Romanya merkezli üretici önümüzdeki süreçte merakla beklenen Bigster modelini de ürün gamına ekleyerek ilk kez Duster üzerinde bir modeli pazara sunmaya hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric ile tanışın