reklamı kapat

POPÜLER

Instagram LOG Tasarım

Zuckerberg: “Çocuklara özel Instagram için herhangi bir plan yok”

Sosyal medyanın merkezinde yer alan platformlardan Instagram, çocuklara özel bir sürüm ile bir kez daha gündemde yer alıyor.

Instagram, geçtiğimiz senelerde spesifik olarak 13 yaş altında çocukların kullanımına yönelik bir versiyon geliştiriyordu. Platformun başındaki isim Adam Mosseri, bu konuda yaptığı açıklama kapsamında direkt olarak Messenger Kids benzeri bir uygulama altyapısı geliştirdiklerini aktarmıştı. Çocuklara özel Instagram’da gelişmiş ebeveyn kontrolleri olacaktı ve böylece “kâğıt üzerinde” çocuklar rahatlıkla korunabilecekti. Daha sonra bu uygulamanın gerçek olmasını istemeyenler çıktı. Hatta bir grup Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e önemli bir çağrıda bulundu, çocuklara özel Instagram sürümünün faydadan çok zarar getireceği bildirildi. Daha sonra ABD’den önemli bir hamle de gelmişti. 44 farklı ABD başsavcısı bir araya gelmiş ve ortak olarak çocuklar için Instagram’ın iptal edilmesi için Facebook’a ve Mark Zuckerberg’e ir bildiri de bulunmuştu. En son ise çocuklara özel Instagram için bir iptal kararı gelmişti. Firma uzunca bir süre bu uygulamayı yapmanın doğru olacağına inandıklarını aktarıyordu ancak bugün konuyla alakalı kapı bir kez daha kapatıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, çok net olarak çocuklara özel Instagram için herhangi bir planları olmadığını belirtti. Zuckerberg bu açıklamayı, sosyal medyadaki çocukların güvenliği konusunda düzenlenen Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Yargı Komitesi merkezli görüşmeler kapsamında yaptı. Bu görüşmelerde X CEO’su Linda Yaccarino, TikTok CEO’su Shou Zi Chew, Snap CEO’su Evan Spiegel ve Discord CEO’su Jason Citron da açıklamalarda bulunacak, sorulacak çok önemli sorulara cevaplar verecekler. Örneğin Shou Zi Chew’e göre ortalama TikTok kullanıcısı 2024 itibarıyla 30 yaşın üzerinde yer alıyor, yani platform artık yetişkinlerin dikkatini daha önce hiç olmadığı kadar yüksek oranda çekiyor.

Instagram planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER