reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Tepkiler geri adım attırdı; çocuklara özel Instagram tarih oldu

Sosyal medyanın merkezinde yer alan Instagram, çocuklara özel bir sürüm üzerinde çalışıyordu. İşte bu sürüm kenara alındı.

Instagram, bilmeyenler için uzun zamandır spesifik olarak 13 yaş altında çocukların kullanımına yönelik bir versiyon geliştiriyordu. Instagram’ın başındaki isim Adam Mosseri, burada direkt olarak Messenger Kids benzeri bir uygulama altyapısı geliştirdiklerini aktarmıştı.

Bu çocuklara özel Instagram’da gelişmiş ebeveyn kontrolleri olacaktı ve böylece “kağıt üzerinde” çocuklar rahatlıkla korunabilecekti. Ancak bu yeni uygulamanın gerçek olmasını istemeyenler çıktı. Hatta geçtiğimiz aylarda bir grup, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e önemli bir çağrıda bulundu.

Bu çocuklara özel Instagram sürümünün faydadan çok zarar getireceği bildirilmişti. Daha sonra ABD’den önemli bir hamle gelmişti. 44 farklı ABD başsavcısı bir araya gelmiş ve ortak olarak çocuklar için Instagram’ın iptal edilmesi için Facebook’a ve Mark Zuckerberg’e bildiri de bulunmuştu.

Firma kısa süre önce ise tüm bunlara rağmen konuda geri adım atmadıkları açıklamış ve 13 yaş altı çocuklar için sürüm geliştirmelerinin aktif olarak sürdüğü belirtmişti.

Ancak tüm bu geliştirme rağmen çocuklara özel Instagram için bugün beklenen oldu ve firmadan resmi bir iptal kararı geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram bu sürüm ile çocukları korumak istiyordu

Ancak çoğu kişi bunun böyle olmayacağını ve çocukların hedef haline geleceğini belirtmişti. Bu tepkiler yasal yüzeye de taşınınca firma geri adım atmak zorunda kaldı.

Firma çocuklara özel sürüm yerine mevcut altyapıda çocukları daha iyi korumaya odaklanacaklarını aktarıyor. Bu da gerçekten mantıklı görünüyor. Bu konuda hali hazırda sunulan birçok seçenek bulunuyor.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept