reklamı kapat

POPÜLER

Apple DuckDuckGo Android

DuckDuckGo, yeni aracıyla Android kullanıcılarının verilerini koruyor

Apple tarafından devreye alınan gizlilik odaklı uygulama takip sisteminin bir benzerini Android kullanıcıları için DuckDuckGo da sunmaya başladı.

Kullanıcıların verilerini koruma odağında geliştirilen buradan elde edebileceğiniz tarayıcı uygulamalarından DuckDuckGo, Android uygulamasına gerçekten güzel bir araç eklemeye başladı. Şimdilik beta olarak test edilebilen ve başvuru ile test edilebilen bu yeni araç, kişilerin verilerini telefon genelinde korumaya odaklanıyor.

Ayrı değil ana DuckDuckGo uygulaması ile beraber çalışan bu araç, temel olarak telefonda yüklü diğer Android uygulamalarının kişilerin verilerine ulaşmasını engelliyor. Biliyorsunuz hemen her uygulamanın içerisinde bazı üçüncü parti takip sistemleri yer alıyor.

Bunlar kullanıcıların kişisel verilerine (Konum, kim olduğun vb.) ulaşıyor ve bu verileri direkt olarak özelleştirilmiş reklamlar için reklam şirketleri, bazı devletler ve verileri alıp satan veri simsarları kullanıyor.

Ücretsiz uygulamaların hayatta kalmasına imkân tanıyan ancak takibi habersiz yaparak gizliliği ihlal eden bu takip sistemleri, DuckDuckGo tarafından geliştirilen araç sayesinde bir engel ya da duvar ile karşılaşıyor. Bu duvar sayesinde kişisel verilerin dışa yani üçüncü parti takip sistemlerine gitmesi engelleniyor.

Geliştirdikleri aracın bir VPN olmadığını ancak yerleşik bir VPN gibi davrandığını belirten DuckDuckGo, korumanın telefon içerisinde yerel olarak gerçekleştirildiğini belirtiyor. Süreçte koruma için dahi kişisel veriler başka bir sunucu üzerinden geçirilmiyor, sadece cihaz içerisinde kalıyor.

Peki bu sistem yüzde 100 veri güvenliği getirir mi? Şimdilik cevap hayır. Sürecin direkt olarak Google tarafından Android temelinde engellenmesi gerekiyor. Peki Google bunu yapar mı? Bunun cevabı da açık olarak hayır.

Dev firmalar tarafından engelledik ya da engellenecek denilse dahi üçüncü parti takip sistemleri her zaman hayatımızda olmayı sürdürecek. Bu yüzden DuckDuckGo gibi diğer firmaların bu adımları gerçekten önemli görünüyor ve desteklenmesi gerekiyor.

DuckDuckGo adımı dikkat çekerken, Apple tarafından kullanılan takip engelleme sistemi sosyal medya devlerine zarar vermeye başladı

Geçtiğimiz aylarda Facebook ya da yeni adıyla Meta CEO’su Mark Zuckerberg, son çeyrek özelinde düşük Facebook gelirleri için Apple’ı suçlamıştı. Peki Zuckerberg neden böyle demişti? Apple’ın yeni iOS temelli güvenlik / gizlilik sistemi yüzünden.

iOS işletim sistemi özelleştirilmiş reklamlar için kullanıcı verilerinin toplanmasını engelleme özelliğine sahip. İşte bu özellik firmanın reklam gelirlerini düşürüyor. Çünkü Facebook’un ana gelir kaynağı reklamlar ve firma spesifik olarak da kişiye özel reklamlar üzerinden ciddi paralar kazanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Birçok diğer firma gibi kişilerin beğenilerini takip eden ve ona göre reklam gösteren Facebook, bunu iOS tarafında artık tam olarak yapamıyor. Bu olunca da gelirler otomatik olarak düşüyor.

Ortaya çıktığı kadarıyla Apple tarafından devreye alınan sistem, Snapchat, Facebook, Twitter ve YouTube gibi firmalara 10 milyar dolarlık bir kayıp yaşattı. Yani bu sistem olmasa firmalar, bizim verilerimizi pazarlayarak 10 milyar dolar ya da daha üstünde reklam gelirini kasasına koyacaktı.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi Mix 4’ün kutu içeriğine yakından bakın